• Egy új M.I. modell 99,26%-os pontossággal azonosítja a rákot.
  • A rendszer pontosabb diagnózisra képes, mint az orvosok.
  • A kutatók szerint a méhnyálkahártyarákon kívül egyéb daganatos megbetegedések diagnosztizálására is alkalmazható.

Egy új mesterséges intelligencia modell forradalmasíthatja az onkológia területét: szinte tökéletes pontossággal, a hagyományos eljárásokhoz képest gyorsabban, valamint olcsóbban képes diagnosztizálni.

A ECgMLP elnevezésű modellt egy nemzetközi csapat fejlesztette ki, amelyben az ausztráliai Charles Darwin Egyetem kutatói is részt vesznek. A rendszer mikroszkópos szövetképeket (hisztopatológiai képeket) elemez a méhnyálkahártya elváltozásainak észlelésére.

S míg a jelenleg használatos módszerek mindössze 81%-os pontosságra képesek, az új MI modell pontossága 99,26%-os. Úgynevezett “self-attention” mechanizmusokat használva, orvosi adatokból tanulva azonosítja be a szabad szemmel nehezen látható elváltozásokat, már a betegség korai stádiumában.

Ajánlott

KÉSZÜLNEK A KONKLÁVÉRA
TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK

A kutatók a MI modellt más rákfajtákon is tesztelték: a vastagbélrákot 98,57%-os, a mellrákot 98,20%-os és a szájüregi rákot 97,34%-os pontossággal észlelte, így rendkívül értékes szűrési eszközzé válhat a kórházakban és klinikákon.

Niusha Shafiabady, az Ausztráliai Katolikus Egyetem doktora szerint a modell szoftver rendszerekbe is integrálható, hogy az orvosok munkáját segítse a diagnózisok felállításában és a kezelés nyomon követése során.

A gyors és pontos diagnózisnak köszönhetően a kezelés is hatékonyabbá válhat. A méhnyálkahártyarák esetében a korai észlelés jelentősen megnövelheti a túlélési arányt, hiszen ha a betegség előrehalad, sokkal nehezebb azt kezelni.

Az új mesterséges intelligencia nem helyettesíti az orvosokat, hanem segít a jobban informált döntések meghozatalában, illetve a hagyományos módszerekhez képest egy hozzáférhetőbb, gyorsabb és olcsóbb megoldást jelent. A kutatók szerint nemsokára az ilyen modellek alapvető eszközökké válnak a diagnózisban.

Az új mesterséges intelligencia modellre vonatkozó tanulmány a Computer Methods and Programs in Biomedicine Update folyóiratban jelent meg.