- A kórházaknak jelenteniük kell a kórházi kezelések valós költségeit.
- A kezelési költségekről szóló jelentések alapján számolja el a CNAS a kórházak kiadásait.
- Az egészségügynek 6,3 millió befizetője van, és 16,5 millió kedvezményezettje.
A romániai egészségügyi rendszer helyzete válságos, képletesen szólva „lélegeztetőgépen” működik. A helyzet megmentésére irányuló erőfeszítései közepette a Bolojan-kormány a hatékonyságra és a felelősségre összpontosító modellt javasol. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) közölte, hogy minden kórháznak, legyen az állami vagy magánkórház, kötelező lesz jelentenie a kezelések, műtétek valós költségeit. Ennek az intézkedésnek az a célja, hogy az egészségügyi egységek költségeinek elszámolása a valós kiadások alapján, korrekt és átlátható módon történjen.
Advertisment
A romániai egészségügyi rendszer kritikus helyzetben van és reformra szorul
Bármilyen gyakran is emlegetik a reform gondolatát, az igazság az, hogy ez nem valósulhat meg egyik napról a másikra. Az egészségügyi rendszer valódi átalakításához időre, kitartásra és mindenekelőtt politikai akaratra van szükség. Például az Egyesült Államokban az egészségügyi rendszer reformja közel 20 évig tartott.
Romániában a rendszer reformja nem függhet kizárólag a miniszterektől vagy a CNAS vezetőitől – ezek az intézmények gyakran bizonyulnak instabilnak az idők során és a vezetői szemlélet is gyakran változik. Alapvető fontosságú, hogy a változás a rendszeren belül is elinduljon: az orvosok, a kórházmenedzserek és az egészségügyi személyzet szemléletének is változnia kell, hiszen ők érintkeznek közvetlenül a betegekkel és ugyancsak ők azok, akik a rendszer valós igényeit képesek felmérni.
Ajánlott
Jelentős az egyensúlyhiány az egészségügyi rendszer befizetői és kedvezményezettjei között
Bolojan további 2 millió aktív befizetőt szeretne bevonni az egészségügyi rendszerbe, ami kulcsfontosságú lépés: jelenleg mindössze 6,3 millió román állampolgár fizet be a kasszába, miközben az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére több mint 16,5 millió személy jogosult. Ez a jelentős aránytalanság többnyire népjóléti vagy józan ésszel indokolható okokra vezethető vissza, azonban léteznek politikai vagy választási megfontolásból bevezetett kivételezések is, amelyek a teljes rendszer fenntarthatóságát gyengítik.
Kiegészítő finanszírozásra van szükség a rendszer fenntartásához
A helyzet olyan súlyos, hogy a rendszer sürgős, mintegy 10 milliárd lejes költségvetési kiigazítást igényel. Azonban a szolgáltatások alacsony minősége nem tükrözi a kiadások magas szintjét, ami komoly kérdéseket vet fel az erőforrások elosztásának hatékonyságával kapcsolatban.
Az egészségügyi rendszerben érzékelhető probléma a költségek helyes elszámolásának hiánya, ami a transzparencia és a hatékonyság rendszerszintű problémáival küzdő állam sajátossága.
Óvatos lépéseket tesz az állam a modernizáció irányába
A nehézségek ellenére már több romániai kórház is megfelel a jelenkori elvárásoknak, de kihívások továbbra is léteznek a rendszerben. Egy másik lényeges szempont az egészségügyi rendszer teljesítménye és a polgárok életszínvonala közötti közvetlen kapcsolat: egy gazdaságilag rosszul teljesítő társadalomnak aligha lehet hatékony egészségügyi rendszere. A finanszírozás létfontosságú, de a bevételek és a kiadások közötti egyensúlyra is figyelni kell. Sok esetben a kiadások kicsúsznak az egészségügyi intézmények vezetőségének ellenőrzése alól, nem feltétlenül rosszindulatból, hanem inkább a menedzsment képzetlensége miatt.