A globális hőmérsékletek majdnem rekordmagasságokat értek el márciusban, jelenti az Európai Unió figyelőszolgálata

A márciusi globális hőmérsékletek majdnem rekordértékeket értek el, közölte az Európai Unió klímafigyelő intézménye a Copernicus Klímaváltozási Szolgálat által közzétett adatok alapján.

Európában 2025 márciusa volt a valaha mért legmelegebb március, jelentős mértékben meghaladva a 2014-es korábbi rekordot. Globálisan pedig ez volt a második legforróbb március a történelemben, ezzel folytatódik a 2023 júliusa óta észlelt szokatlan magas hőmérsékletek időszaka.

A Copernicus szerint az elmúlt hónap 1,6 °C-kal volt melegebb az iparosodás előtti időszak átlagához képest.

Friederike Otto, az Imperial College London klímakutatója úgy nyilatkozott: „Kétségtelenül a klímaválság közepén vagyunk, amelyet az emberi tevékenység okozott.”

A szakértők figyelmeztetnek, hogy minden tizedfoknyi emelkedés magasabb számú és intenzitású szélsőséges időjárási jelenséget jelent – a hőhullámoktól és az intenzív esőzésektől kezdve egészen a súlyos aszályokig.

A melegebb óceánok fokozottabb párolgást idéznek elő, ami több nedvességet juttat a légkörbe. Ez intenzívebb esőket, erősebb viharokat és általános egyensúlyhiányt jelent a globális csapadékeloszlásban. Tehát a globális hőhullám nem csak forró napokat jelent, hanem egy összetett hatásrendszert idéz elő, amely a klímát és az időjárást az egész bolygón befolyásolja.

Exit mobile version