- Kiégés fenyegeti az Y generációhoz tartozó apákat a gyerekekkel járó feladatok miatt.
- Napjainkban az apák heti 25-70 órát foglalkoznak gyerekeikkel.
- Gyermeknevelési szakértő: Az apák aktívan részt vesznek a napi teendők elvégzésében és a házi feladat elkészítésében is segítenek gyerekeiknek.
Nehéz napjainkban apának lenni! A 30 és 45 év közötti, az Y generációhoz tartozó apák sokkal aktívabban vesznek részt a gyerekeik nevelésében, mint a korábbi generációk: heti 25-70 órát töltenek el a gyerekek körüli napi teendők elvégzésével, és a házi feladat elkészítésében is segítenek a gyerekeiknek, összességében igyekeznek ugyanannyi időt eltölteni a gyerekeikkel, mint az anyák. A feszített tempó miatt sokukat fenyegeti a kiégés, és előfordul, hogy már sem a munkahelyükön, sem otthon nem képesek helytállni. Gabriel Chicioreanu gyereknevelési szakértő szerint a fiatal apáknak mindig is nehézséget okozott a szakmai és a családi élet közötti egyensúly megtalálása.
Advertisment
Azonban az apák elkerülhetik a kiégést, mondja Chicioreanu. „A családi életünk esetében is meg kell terveznünk a napi teendőket, ahogyan azt a szakmai életünk esetében tesszük” – mondta. A szakember szerint amikor gyerekünk születik, a szakmai életünket is át kell gondolnunk, hogy magánéletünkre is elegendő időt szánhassunk. Fontos, hogy amikor a munkából hazatérünk, legyen még tartalék energiánk, amelyet családunkra fordíthatunk.
Gabriel Chicioreanu a család és a munka közötti egészséges egyensúlyról is beszélt. „Az apák heti 20-70 órát fordítanak a gyerekükre. Hetente 40 órát töltenek a munkahelyükön, ezért a szabadidejükben, főként hétvégén fontos időt szakítaniuk a gyerekekkel való közös tevékenységekre is. A gyerekek 20-30 órát töltenek az iskolában, a családi egyensúly érdekében időt kell szánni rájuk” – mondta a szakember.
Ajánlott
Szerinte a családi egyensúly megőrzése érdekében az apának és az anyának lehetőleg ugyanannyi időt kellene töltenie a gyerekekkel, de lehetőleg egymást kiegészítve. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy noha a modern gyereknevelési elvek szerint az apának is ki kell vennie a részét a gyereknevelésből, nem mindig sikerül egyenlően részt venni a gyerek életében, már csak amiatt sem, mert az anyák általában két évet töltenek a gyerekkel annak születését követően.