- Az ember-kutya kapcsolatról jelentetett meg egy kutatást az Eötvös Loránd Tudományegyetem.
- Következtetés: a kutya fontosabb helyet foglal el a gazdi életében, mint barátai.
- A vizsgálat 717 kutyagazda bevonásával készült.
- A résztvevők 20%-ának volt gyereke, 80%-ának partnere.
- A kutatók szerint a kutya egyszerre barát, gyerek, társ és terapeuta.
A kutyával való kötelékünk leginkább a gyerek–szülő viszony és a baráti kapcsolat keverékeként írható le – derült ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszékének kutatásából, amelyben a kutyának az emberi szociális hálóban elfoglalt szerepét vizsgálták. A kutatás során 13 kapcsolatjellemző mentén hasonlították össze a gazda–kutya kapcsolatot négyféle emberi kapcsolattal (gyermek, romantikus partner, legközelebbi rokon és legjobb barát). Az eredmények szerint a kutyával való kapcsolat a gyerek iránti szeretet pozitív aspektusait ötvözi a barátság konfliktusmentességével, miközben a kutya–gazda kapcsolatban a gazda egyértelmű hatalmi fölényben van – közölte az egyetem az MTI-vel, írja a HVG.
Advertisment
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói által végzett tanulmány hangsúlyozza, hogy a kutyatulajdonosok és állataik közötti kapcsolat olyan elegy, amely a „bundás gyermek” és a „legjobb barát” között helyezkedik el, különleges státusszal bírva az emberek életében.
A gazdák úgy vélik, hogy a kutyáikkal való kapcsolatuk ugyanolyan kielégítő, sőt még kielégítőbb, mint a hozzájuk legközelebb álló emberekhez, például romantikus partnereikhez, közeli rokonaikhoz vagy jó barátaikhoz fűződő kapcsolatuk.
Ajánlott
A kutyák a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak a gondoskodás és a kapcsolati megbízhatóság terén, ugyanakkor – a legjobb barátokhoz hasonlóan – alacsony konfliktusszint jellemezte a velük való viszonyt. Mindezek mellett ugyanakkor a kutyákkal való kapcsolatban sokkal nagyobb volt a hatalmi egyenlőtlenség, mint bármelyik emberi kapcsolatban.
A hatalmi egyenlőtlenségből fakadó kiszolgáltatottság és irányíthatóság hozzájárulhat ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot, mondta Kubinyi Enikő, az Etológia Tanszék és a MTA–ELTE Lendület Társállatkutató Csoport vezetője.
Kapcsolódó kutatások azt mutatják, hogy az ember-kutya kapcsolat befolyásolhatja a kutyák stressz-szintjét, a gazda személyiségétől és a fajta típusától függően. Hosszútávon az együttműködésre kitenyésztett terelőkutya tükrözi a legjobban, mennyire stresszes a gazdája.