Trump „végső” békeajánlata nyilvánosságra került: Ukrajnával elfogadtatnák az orosz megszállást

Szerdán vár választ Trump kormánya Ukrajnától egy békeszerződés javaslattal kapcsolatban, amely magában foglalja a Krím Oroszország részeként való amerikai elismerését és a többi megszállt terület orosz ellenőrzésének nem hivatalos elismerését – közölték az Axios weboldallal a javaslatot közvetlenül ismerő források. A Reuters által idézett más források megerősítették a terv legfontosabb rendelkezéseit, miközben kiemelték Kijev és európai szövetségeseinek vonakodását, írja a Hotnews.

Az egyoldalas dokumentum, amelyet az Egyesült Államok a múlt héten Párizsban mutatott be ukrán tisztviselőknek, álítólag Donald Trump elnök Kijevnek szóló „végső ajánlata”. A Fehér Ház – írja az Axios – készen áll felhagyni a közvetítéssel, ha a felek nem jutnak hamarosan megállapodásra.

Trump javaslata jelentős engedményeket követel Volodimir Zelenszkij részéről, akinek el kellene fogadnia a Krím és a többi, Oroszország által ellenőrzött terület átadását Kelet-Ukrajnában, amit az ukrán elnök eddig elutasított.

Míg Vlagyimir Putyin orosz elnök felajánlotta a jelenlegi frontvonalak befagyasztását a megállapodás érdekében, elutasította az amerikai békeszerződés-javaslat más elemeit, például az európai békefenntartó erők jelenlétét az ukrán területeken.

Egy ukrán kormányközeli forrás kijelentette, Kijev úgy véli, a javaslat nagyon elfogult Oroszország javára. „A javaslat nagyon világosan kimondja, milyen kézzelfogható előnyöket szerez Oroszország, de csak homályosan és általánosságban fogalmazza meg, mit kap Ukrajna” – mondta a forrás az Axiosnak.

Szerdán kudarcba fulladt az a találkozó, amelyet amerikai, ukrán és európai hivatalos személyek részvételével tartottak volna meg, és amelyen a háború befejezéséről tárgyaltak volna, beleértve Trump tervét is, mert Marco Rubio amerikai külügyminiszter hirtelen lemondta londoni útját, így a tárgyalások szűk körben folytatódtak.

Mit kap Oroszország Trump javaslata szerint:

Mit kap Ukrajna Trump javaslata szerint:

A terv egyéb elemei:

A tervet azután fogalmazták meg, hogy Trump küldötte, Steve Witkoff múlt héten több mint négy órán át beszélgetett Putyinnal. A terv bemutatása után Putyin felajánlotta, hogy megállítja Oroszország invázióját a jelenlegi frontvonalak mentén egy potenciális megállapodás részeként – írja a Financial Times.

A washingtoni javaslatok egy részét az európai országok és Kijev elfogadhatatlannak tartják, de továbbra is optimisták, hogy kompromisszumra juthatnak

A Krím-félsziget orosz fennhatóság alá helyezésén túl más pontok is ellenkezést váltanak ki, beleértve Oroszország nyomását az EU szankcióinak a tárgyalások befejezése előtti feloldására, amit Európa határozottan elutasít – nyilatkozták a Reuters által idézett diplomaták.

Washington néhány ötletét Moszkva is ellenezheti: két orosz diplomata elmondta, hogy az Egyesült Államok nem vette figyelembe Oroszország Ukrajna demilitarizálására vonatkozó követelését, és nem ellenzi egy európai katonai erők részvételét Ukrajna biztonsági garanciáinak tekintetében.

A Reuters által idézett diplomaták ellentmondásosan nyilatkoztak azzal kapcsolatban, hogy az amerikai javaslat Trump kormányzatának határozott álláspontját tükrözi-e, vagy csak egy kiindulópontot jelent Ukrajnával és európai szövetségeseivel való együttműködéshez egy közös álláspont kialakítására, mielőtt azt Oroszországnak bemutatnák.

Exit mobile version