• Ultimátumot adott Trump Ukrajnának a béketárgyalások tekintetében, szerdán vár választ a békeszerződési javaslatára.
  • Az Egyesült Államok készen áll felhagyni a közvetítéssel, ha a felek nem jutnak hamarosan megállapodásra.
  • A javaslat szerint Az Egyesült Államok „de jure” elismeri Oroszország fennhatóságát a Krím-félsziget esetében, azonban ezzel sem az európai vezetők, sem Kiev nem ért egyet.

Szerdán vár választ Trump kormánya Ukrajnától egy békeszerződés javaslattal kapcsolatban, amely magában foglalja a Krím Oroszország részeként való amerikai elismerését és a többi megszállt terület orosz ellenőrzésének nem hivatalos elismerését – közölték az Axios weboldallal a javaslatot közvetlenül ismerő források. A Reuters által idézett más források megerősítették a terv legfontosabb rendelkezéseit, miközben kiemelték Kijev és európai szövetségeseinek vonakodását, írja a Hotnews.

Az egyoldalas dokumentum, amelyet az Egyesült Államok a múlt héten Párizsban mutatott be ukrán tisztviselőknek, álítólag Donald Trump elnök Kijevnek szóló „végső ajánlata”. A Fehér Ház – írja az Axios – készen áll felhagyni a közvetítéssel, ha a felek nem jutnak hamarosan megállapodásra.

Trump javaslata jelentős engedményeket követel Volodimir Zelenszkij részéről, akinek el kellene fogadnia a Krím és a többi, Oroszország által ellenőrzött terület átadását Kelet-Ukrajnában, amit az ukrán elnök eddig elutasított.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

Míg Vlagyimir Putyin orosz elnök felajánlotta a jelenlegi frontvonalak befagyasztását a megállapodás érdekében, elutasította az amerikai békeszerződés-javaslat más elemeit, például az európai békefenntartó erők jelenlétét az ukrán területeken.

Egy ukrán kormányközeli forrás kijelentette, Kijev úgy véli, a javaslat nagyon elfogult Oroszország javára. „A javaslat nagyon világosan kimondja, milyen kézzelfogható előnyöket szerez Oroszország, de csak homályosan és általánosságban fogalmazza meg, mit kap Ukrajna” – mondta a forrás az Axiosnak.

Szerdán kudarcba fulladt az a találkozó, amelyet amerikai, ukrán és európai hivatalos személyek részvételével tartottak volna meg, és amelyen a háború befejezéséről tárgyaltak volna, beleértve Trump tervét is, mert Marco Rubio amerikai külügyminiszter hirtelen lemondta londoni útját, így a tárgyalások szűk körben folytatódtak.

Mit kap Oroszország Trump javaslata szerint:

  • Az Egyesült Államok „de jure” elismeri Oroszország fennhatóságát a Krím-félsziget esetében.
  • Az orosz kontroll „de facto” elismerését Luhanszk szinte teljes régiójának és Donyeck, Herszon valamint Zaporizzsja megszállt részeinek esetében.
  • Egy ígéretet, miszerint Ukrajna nem lesz a NATO tagja. A szöveg megemlíti, hogy Ukrajna csatlakozhat az Európai Unióhoz.
  • A 2014 óta bevezetett szankciók feloldását.
  • Konszolidált gazdasági együttműködést az Egyesült Államokkal, különösen az energia- és ipari ágazatokban.

Mit kap Ukrajna Trump javaslata szerint:

  • „Robusztus biztonsági garancia”, amelyet egy ad hoc európai országokból álló csoportot és esetleg hasonló nézeteket valló nem európai országok fognak vállalni. A dokumentum homályosan fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy ez a békefenntartó művelet hogyan működne, és nem említi az Egyesült Államok részvételét.
  • Az Oroszország által megszállt Harkov régió kis részének visszaszolgáltatását.
  • A Dnyeper folyón való korlátlan átkelés lehetőségét, amely Ukrajna déli részén bizonyos szakaszokon a frontvonal mentén halad.
  • Kártérítést és újjáépítési segítséget, bár a dokumentum nem határozza meg, hogy honnan származnának ezek az alapok.

A terv egyéb elemei:

  • A zaporizzsjai atomerőművet – Európa legnagyobb ilyen létesítményét – ukrán területnek tekintik, de az Egyesült Államok üzemelteti, és az elektromos áramot Ukrajnának és Oroszországnak is szállítják.
  • A dokumentum utal az Egyesült Államok és Ukrajna közötti ásványi anyagokról szóló megállapodásra, amelyet Trump szerint csütörtökön írnak alá.

A tervet azután fogalmazták meg, hogy Trump küldötte, Steve Witkoff múlt héten több mint négy órán át beszélgetett Putyinnal. A terv bemutatása után Putyin felajánlotta, hogy megállítja Oroszország invázióját a jelenlegi frontvonalak mentén egy potenciális megállapodás részeként – írja a Financial Times.

A washingtoni javaslatok egy részét az európai országok és Kijev elfogadhatatlannak tartják, de továbbra is optimisták, hogy kompromisszumra juthatnak

A Krím-félsziget orosz fennhatóság alá helyezésén túl más pontok is ellenkezést váltanak ki, beleértve Oroszország nyomását az EU szankcióinak a tárgyalások befejezése előtti feloldására, amit Európa határozottan elutasít – nyilatkozták a Reuters által idézett diplomaták.

Washington néhány ötletét Moszkva is ellenezheti: két orosz diplomata elmondta, hogy az Egyesült Államok nem vette figyelembe Oroszország Ukrajna demilitarizálására vonatkozó követelését, és nem ellenzi egy európai katonai erők részvételét Ukrajna biztonsági garanciáinak tekintetében.

A Reuters által idézett diplomaták ellentmondásosan nyilatkoztak azzal kapcsolatban, hogy az amerikai javaslat Trump kormányzatának határozott álláspontját tükrözi-e, vagy csak egy kiindulópontot jelent Ukrajnával és európai szövetségeseivel való együttműködéshez egy közös álláspont kialakítására, mielőtt azt Oroszországnak bemutatnák.