- Oroszország számít Donald Trump közvetítésére a békeszerződés megkötésében, azonban kész folytatni a harcot, amennyiben követeléseit nem teljesítik maradéktalanul.
- A Kreml-t nem aggasztják Trump fenyegetései, aki másodlagos szankciókat vezetne be az orosz olajra, ha az oroszok húznák az időt a béke megkötését illetően.
- Trump nyíltan kifejezte, mennyire bosszús a béketárgyalások lassú menete miatt, később visszafogottabb hangnemben kritizálta Putyint.
- Putyin többek között azt követeli, hogy Ukrajna mondjon le a NATO-tagságot illető törekvéseiről.
A Bloomberg által idézett moszkvai források szerint Oroszország abban bízik, hogy Donald Trump amerikai elnöknek sikerül tető alá hozni egy elfogadható békemegállapodást, de készen áll a háború folytatására, ha a tárgyalások kudarcot vallanak.
Putyint nem aggasztják Trump fenyegetései, amelyek szerint másodlagos szankciókat vet ki az orosz kőolajra, ha a fegyverszüneti tárgyalások kudarcot vallanak, azonban egyértelmű számára Amerika kulcsszerepe a háború befejezését illetően – közölték a nevüket elhallgatni kívánó Kreml-beli források.
Trump számára kínos a béketárgyalások elhúzódás, mert a választási kampányában azzal kérkedett, hogy gyorsan véget vet az ukrajnai háborúnak. Hétvégén nyilvánosan kifejezte frusztrációját Putyinnal kapcsolatban a tárgyalások lassú üteme miatt, majd később visszakozott, és azt mondta, hogy az orosz vezető kiveszi a részét a munkából a megállapodás megkötése érdekében.
Kirill Dmitrijev Putyin befektetési ügyekért felelős megbízottja az Egyesült Államokba utazott, ahol szerdán a Trump-adminisztráció több tisztviselőjével is tárgyalt. Noha a találkozó részletei nem ismertek, egyértelmű, hogy egy fontos diplomáciai lépéről van szó és valószínűsíthető, hogy a Kreml minél több engedményt szeretne kijárni Washingtonban, beleértve egyes szankciók feloldását és az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások felfüggesztését. A múlt hónapban, a fekete-tengeri támadások leállításáról szóló szaúd-arábiai tárgyalások után Oroszország feltételekhez kötötte a fegyverszünetet célzó megállapodást, azt követelve, hogy egyik legnagyobb állami bankját ismét csatlakoztassák a SWIFT-rendszerhez.
Trump tanácsadói – köztük Steve Witkoff amerikai különmegbízott – optimisták az Oroszországgal folytatott tárgyalások előrehaladását illetően. Trump eredetileg azt a célt tűzte ki, hogy április 20-ig a felek megkötik a tűzszüneti megállapodást, ami már egyáltalán nem valószínű, emellett egy esetleges Trump-Putyin csúcstalálkozóról is egyre kevesebb szó esik.
Oroszország hétfőn bejelentette 160 ezer férfi besorozását – ilyen léptékű sorozásra az elmúlt 14 évben nem került sor. A védelmi minisztérium azt mondta, hogy a frissen besorozott katonákat nem küldik az ukrajnai háborús övezetbe.
Putyin többször jelezte, hogy megállapodást akar kötni, ismételten hangsúlyozza, hogy „a megállapodásnak meg kell oldania a háború alapvető okait”. Az orosz elnök kijelentette, hogy Kijevnek fel kell adnia a NATO-csatlakozásra vonatkozó törekvéseit, továbbá hadseregének méretére vonatkozó korlátozásokat kell elfogadnia, emellett igényt tart az elfoglalt területeket is.