- Az Egyesült Államok Trump első államelnöki mandátuma alatt is kivonult az UNESCO-ból.
- A kivonulás csapást jelent az UNESCO számára, hiszen az USA pénzügyi hozzájárulásától is függött tevékenysége.
- Az USA több alkalommal is kivonult és visszatért az UNESCO-ba, ami jól tükrözi a szervezet irányításával és célkitűzéseivel kapcsolatos vitákat.
Az Egyesült Államok kedden kivonult az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetéből, az UNESCO-ból – kormányzati források indoklása szerint azért, mert a részvétel nem áll összhangban az USA nemzeti érdekeivel – írja a France24. Az USA kilépése 2026. december 31-én lép hatályba.
Advertisment
„Az UNESCO megosztó társadalmi és kulturális ügyek előmozdításán dolgozik, és túlzottan az ENSZ Fenntartható Fejlesztési Céljaira, vagyis egy globalista napirendre összpontosít, ami ellentétes az Amerika az Első külpolitikánkkal” – mondta Tammy Bruce külügyminisztériumi szóvivő egy nyilatkozatban.
Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes szóvivője korábban a New York Post napilapnak elmondta, hogy a kivonulás annak az eredménye, hogy az UNESCO „megosztó kulturális és társadalmi ügyek” támogatása mellett kötelezte el magát, amelyek nem állnak összhangban „az amerikaiak által novemberben megszavazott józan ész politikájával”.
Ajánlott
A döntés komoly csapás a Párizsban székelő ügynökségre, amelyet a második világháború után alapítottak a béke előmozdítására az oktatás, tudomány és kultúra nemzetközi együttműködése révén.
Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója kedden kijelentette, hogy az USA bejelentése nem volt meglepetés. „Mélyen sajnálom Donald Trump elnök döntését, hogy ismét kivonja az Egyesült Államokat az UNESCO-ból” – mondta Azoulay. „Bármennyire is sajnálatos, ez a bejelentés várható volt, és az UNESCO felkészült rá.”
Donald Trump elnök már első államelnöki mandátuma alatt is kivonta országát az UNESCO-ból amellett, hogy az Egészségügyi Világszervezetből, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, egy globális klímaváltozási megállapodásból és a 2015-ös iráni nukleáris megállapodásból is kilépett.
Joe Biden 2021-es hivatalba lépése után felülvizsgálta ezeket a döntéseket, igy az USA ismét csatlakozott az UNESCO-hoz, az WHO-hoz és a klímaváltozási megállapodáshoz. Trump Fehér Házba való visszatérésével az USA ismét kivonul ezekből a globális szervekből.
Az USA eredetileg 1945-ben, az UNESCO megalakulásakor csatlakozott a szervezethez, de először 1984-ben lépett ki, tiltakozva az állítólagos pénzügyi visszaélések és az Amerika-ellenes előítéletek miatt, majd közel 20 évvel később, 2003-ban tért vissza George W. Bush elnök alatt, aki akkor kijelentette, hogy az ügynökség végrehajtotta a szükséges reformokat.
Az Egyesült Államok manapság az UNESCO teljes költségvetésének mintegy 8%-át biztosítja, szemben azzal a mintegy 20%-kal, amikor Trump először vonta ki az Egyesült Államokat az ügynökségből.