- Június 14-én és 15-én Irán hat hullámban mintegy 100-200 rakétát indított.
- Szombat (június 14.) óta azonban a támadások intenzitása napi két hullámra csökkent, hullámonként mindössze 35-40 rakétát indítottak.
- Az eredeti becslések szerint Irán 1000 ballisztikus rakétát tervezett indítani, de edig számuk alig érte el a 200-at.
- Ennek oka, hogy Izrael megsemmisítette és megrongálta az iráni rakétavetőket és silókat.
Az izraeli-iráni konfliktus folytatódik, de a támadások intenzitása láthatóan gyengül. Irán több hullámban rakéták százait indította Izrael ellen, azonban a vártnál mégis kevesebbet. Eközben Izrael célzottan katonai, energetikai és nukleáris infrastruktúrákat támad.
Advertisment
Jelentősen csökkent Irán támadásainak intenzitása
Az Institute for the Study of War (ISW) szerint Irán egyre kevesebb rakétát indít. Június 14-én és 15-én Teherán hat hullámban 100-200 rakétát indított. Szombat óta azonban a támadások két hullámra csökkentek, mindössze 35-40 rakétával hullámonként. A kezdeti becslések szerint Irán 1000 ballisztikus rakétás támadást tervezett, azonban az elindított rakéták teljes száma alig éri el a 200-at. Az ok: Izrael megsemmisítette az iráni rakétavetőket, silókat és parancsnokságokat.
Van-e Iránnak elegendő rakétája a folytatáshoz?
A konfliktust megelőzően az izraeli és amerikai szakértők kétezerre becsülték Irán rakétakészletét, azonban ezek közül nem mindegyik képes elérni Izraelt. A jelenlegi indítási tempó nem tűnik fenntarthatónak. Az Iron Dome védelmi rendszer a rakéták nagy részét elfogja, gátat szabva az iráni megtorlási kísérleteknek. Ezenkívül Irán rakétagyártási és gyorsindítási képessége súlyosan sérült. Katonai szakértők úgy vélik, Iránnak egyre kevesebb életképes katonai opcióval rendelkezik.
Ajánlott
Milyen alternatívái vannak Teheránnak az ellentámadásra?
Iráni tisztviselők más típusú megtorlási lehetőségeket is fontolóra vesznek. Egy iráni parlamenti képviselő kijelentette, hogy az Ormuzi-szoros blokádjának lehetősége is az opciók között szerepel. A szoros nemcsak régiós szinten fontos, hiszen ezen keresztül halad át a globális olajfogyasztás 21%-a – napi több mint 21 millió hordó. Eközben Izrael súlyos csapásokat mér az iráni energetikai infrastruktúrára. A támadások a South Pars mezőre, a világ legnagyobb gázlelőhelye ellen irányulnak. Irán energiaszükségletét szinte teljes körűen a földgázból fedezik, így a támadások súlyos áramkimaradásokat okozhatnak.