• A tálib kormány hivatalosan betiltotta a sakkot Afganisztánban, mivel az erkölcsöt sértő szerencsejátéknak tartja.
  • Atal Mashwani szóvivő kijelentette, hogy a sakk felfüggesztése a „vallási szempontból felmerülő kérdések” tisztázásáig marad érvényben.
  • Az Afganisztáni Sakk Szövetséget hivatalosan feloszlatták, és tevékenységeit leállították.

A tálib kormány Afganisztán területén hivatalosan – egyelőre ideiglenesen – betiltotta a sakkot, vallási és erkölcsi indokokra hivatkozva, számol be a Le Monde.

Atal Mashwani, a Sport- és Testnevelési Főigazgatóság szóvivője az AFP-nek nyilatkozva elmondta, hogy a sakkot szerencsejátéknak tekintik, amelyet a tavaly elfogadott, erkölcs terjesztését célzó törvény értelmében tiltanak. Emiatt a sakk felfüggesztése mindaddig hatályban marad, amíg a játékkal kapcsolatos ‘vallási szempontból felmerülő kérdések” tisztázódnak.

Ez a döntés a tálibok hatalomra jutása óta bevezetett korlátozások sorozatának része, amely különösen a sport- és kulturális tevékenységeket célozta meg. 2024-ben a harcművészeti versenyeket betiltották, mivel túl erőszakosnak és a sharia törvényeivel összeegyeztethetetlennek tartották. Ezzel szemben a krikett engedélyezett, azonban csak férfiak számára, a nőket pedig a legtöbb sport- és oktatási tevékenységből kizárták.

Ajánlott

K
PATRIOT RENDSZEREKET KAPHAT KIEV
EGYRE MÉLYÜL A BIZALMATLANSÁG
139 LEJJEL LETT KEVESEBB
MEGÚJUL A HADSEREG FEGYVERKÉSZLETE
EGYRE NÖVEKSZIK AZ INFLÁCIÓ

Az Afganisztáni Sakk Szövetséget hivatalosan feloszlatták, és tevékenységeit leállították, a helyi közösség erőfeszítései ellenére, akik a játék és a versenyek betiltását ellenezték. A sakkszövetség illetékesei arra figyelmeztettek, hogy a döntés korlátozza a társadalmi és kulturális szabadságokat, és hatására a sakk teljesen eltűnhet Afganisztánban.

A nemzetközi szervezetek és a globális közösség elítélte ezeket az intézkedéseket, az emberi jogok súlyos megsértésének és a kulturális szabadság elleni támadásnak minősítve azokat. Az ENSZ többször is elítélte a nemi diszkriminációt és a nők szabadságjogainak korlátozásait, ‘nemi apartheidnek’ minősítve a tálib rezsim intézkedéseit.