• A miniszterelnök nem ismerte el, hogy tihanyi beszédében Simiont támogatta volna.
  • Úgy nyilatkozott: Tihanyban tulajdonképpen összefogási és együttműködési szándékáról biztosította Románia népét és jövendő elnökét, akárki is legyen az.
  • Orbánt meglepte, hogy ekkora vihar kavart a tihanyi beszéde.

Az erdélyi magyarok nagyon szép munkát végeztek, és megvédték magukat egy szélsőjobboldali jelölttel szemben – mondta a Krónikának adott interjújában Orbán Viktor miniszterelnök az elhíresült tihanyi beszédével kapcsolatos kérdésre válaszolva.

Mint ismeretes, Orbán a román államelnökválasztási kampány idején, a felújított tihanyi apátság átadóünnepségén tett ellentmondásos nyilatkozatával váltott ki megbotránkozást az erdélyi magyarság körében. Bár egyrészt kijelentette, hogy nem kíván beleszólni a választási folyamatban, mégis elismerően beszélt a szélsőségesen nacionalista AUR-elnök George Simionról, aki ellen éppen akkor teljes gőzzel kampányolt a Fidesz erdélyi szövetségese, az RMDSZ.

„Tegnap a román elnökjelöltek vitájában megszólították Magyarországot a kereszténység kapcsán. Az egyik jelölt, Simion úr ezt mondta, idézem: »Most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, amelyben harcolni fogunk a jogunkért, hogy európai polgárok legyünk.« Ezt nem Magyarországon mondták, hanem a szomszédos Romániában. Teljesen egyetértünk. Történelmi sorsközösségben élünk a románokkal. Nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe, de annyit üzenünk innen, a Kárpát-medence közepéről, e szimbolikus helyről, hogy biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk. Ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben. Mind a románok, mind a magyarok teljes jogú polgárai az Európai Uniónak, és azok is maradnak. A kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számítanunk kell egymásra.” – mondta május 9-i tihanyi beszédében Orbán.

Ajánlott

K
PATRIOT RENDSZEREKET KAPHAT KIEV
EGYRE MÉLYÜL A BIZALMATLANSÁG
139 LEJJEL LETT KEVESEBB
MEGÚJUL A HADSEREG FEGYVERKÉSZLETE
EGYRE NÖVEKSZIK AZ INFLÁCIÓ

Rostás Szabolcs újságíró a beszéd által kiváltott visszhang kapcsán arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy meglepetésként érte-e, hogy a romániai magyarság – beleértve az érdekképviseletét – nem hajlandó együttműködni a román szélsőjobbal.

Orbán azt válaszolta, meglepte, hogy ekkora vihar kavart a tihanyi beszéde, de a heves reakciót a választási helyzet okozta fölfokozott idegállapotnak tulajdonította, és elképzelhetőnek tartja, hogy ilyen helyzetekben „a textus, vagy amit az ember mond, kevésbé fontos, mint hogy mikor mondja”.

Szerinte Magyarország miniszterelnökeként a tihanyi beszéd alkalmával és az elkövetkezőkben is azt az elvi álláspontot képviseli, hogy Magyarország nem szól bele a román elnökválasztási küzdelembe, és Tihanyban tulajdonképpen összefogási és együttműködési szándékáról biztosította Románia népét és jövendő elnökét, akárki is legyen az.

„Ez így lesz holnap is, holnapután, meg öt év múlva is. Fontos, hogy semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben, akárhogy is hívják a román elnököt. Tehát azt senki ne várja tőlem, hogy Magyarország támogatni fogja, ha Románia bármely megválasztott vezetőjével vagy kormányával szemben retorziókat akarnak érvényesíteni az Európai Unióban” – mondta Orbán és hozzátette, hogy Magyarországgal szemben éppen büntetést és retorziót gyakorolnak. „Mi, magyarok ott leszünk a románok mellett, ha Brüsszelben retorzió éri őket, mert kiállnak a szuverenitásukért vagy a kereszténységért. Ez a mi üzenetünk most is és öt év múlva is ez lesz.” – mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor többek között az erdélyi magyar közösségnek nyújtott támogatások kérdésköréről, Románia schengeni csatlakozása körülményeiről, a gazdasági válságról, a jövőre esedékes magyarországi országgyűlési választásokról, a határon túli magyar állampolgársággal is rendelkező magyarok választási jogának esetleges módosításáról is beszélt a Krónikának. Kijelentette, hogy a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a határok nem választhatják el a magyar nemzetrészeket, mert a nemzetnek nincsenek határai, csak az országnak.

A miniszterelnök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász, polgár- és emberjogi harcos temetésére érkezett Erdélybe. A teljes interjú megtekinthető a Krónika honlapján.