- Az elnökjelöltek közül George Simion és Crin Antonescu támogatottsága a legnagyobb.
- A válaszadók 29%-a az AUR elnökét, 26%-uk a kormányszövetség jelöltjét választaná meg.
- A Flashdata április 24-26. között végzett közvélemény-kutatást.
A Flashdata április 24-26. között végzett közvélemény-kutatása szerint az elnökjelöltek közül George Simion és Crin Antonescu támogatottsága a legnagyobb, tájékoztat az Agerpres. A felmérés hétfőn közzétett eredményei szerint arra a kérdésre, hogy kire szavazna, ha következő vasárnap lenne az elnökválasztás, a válaszadók 29%-a a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, George Simion jelölte meg; 26%-uk a Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt és az RMDSZ közös jelöltjére, Crin Antonescura szavazna. Bukarest főpolgármesterének, a független jelöltként induló Nicușor Dannak a felmérés szerint 23%-os a támogatottsága.
A független Victor Pontára a megkérdezettek 8%-a, Elena Lasconira, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére 7,5%-a szavazna.
A további rangsor a Flashdata szerint: Lavinia Șandru (PUSL) – 2,1%, Daniel Funeriu független jelölt – 1,2%, Cristian Terheș (PNCR) – 0,2%. A többi jelölt támogatottsága 0,1%-nál kevesebb az adatok szerint.
A második fordulóban Crin Antonescu és George Simion közül a megkérdezettek 46%-a a koalíció jelöltjére ütné a pecsétjét, 42%-a az AUR vezetőjére, 5% bizonytalan, és 7%-uk nem szavazna.
Ha Nicușor Dan lenne George Simion vetélytársa a második fordulóban, akkor az AUR jelöltjét preferálná a válaszadók 45,5%-a, a főpolgármestert a 40%-a, 6,5%-uk nem tudta eldönteni, és 8%-uk nem menne el szavazni.
Ha Crin Antonescu és Nicușor Dan között kellene választani, előbbire 48-%, utóbbira 40-% szavazna, 10-% bizonytalan, és 2-% nem szavazna.
A felmérésből az is kiderül, hogy ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat, akkor a válaszadók 26%-a az AUR-ra, 19%-a a PSD-re, 15%-a a PNL-re, 9%-a az USR-re, 4%-a a POT-ra, 3%-a az RMDSZ-re, 2%-a az SOS Romániára szavazna. Más pártokat preferálna a megkérdezettek 8,5%-a, 9,5%-uk bizonytalan, és 4%-uk nem tudja, vagy nem akar válaszolni.
A megkérdezettek 63%-a szerint Románia rossz irányba, 23%-uk szerint jó irányba halad, 14%-uk nem tudja, vagy nem akart válaszolni.
A közvélemény-kutatás 7500 fős mintán készült, a hibaküszöbe 3,5%.
Kiemelt fotó: Arnaud Jaegers / Unsplash