INSCOP felmérés: A lakosság közel 42%-át aggasztja, hogy Románia konfliktusba vagy háborúba keveredhet

A Románia bevonásával járó fegyveres konfliktus vagy háború lehetősége miatt aggódnak a leginkább a romániaiak – derül ki az INSCOP Research által május 26–30. között, a Informat.ro hírplatform megrendelésére készített kutatásból, tudósít a Hotnews.

Pontosabban a román állampolgárok 41,7%-a aggódik egy ilyen konfliktus vagy háború lehetőségétől.

A felmérés szerint a PSD és az AUR szavazói a PNL és az USR szavazóinál nagyobb arányban aggódnak egy esetleges konfliktus vagy háború miatt, amelybe Románia is belekeveredhet. A nők és a 60 év felettiek nagyobb arányban aggódnak, mint a férfiak, illetve mint a 18-29 éves fiatalok. A háború lehetősége az állami alkalmazottakat jelentősen magasabb arányban nyugtalanítja, mint a magánszektorban dolgozókat.

A román állampolgárokat a további problémák is aggasztják:

„A romániaiak közel 42%-a egy olyan konfliktus/háború lehetőségétől tart, amelybe Románia is belekeveredhet. Közel háromszor magasabb arányban aggódnak emiatt, mint az egészségi állapot romlása (15%), illetve az árak emelkedése (közel 15%) miatt. Oroszország ukrajnai katonai agressziója, a konfliktus fellángolása és a béketárgyalások nehézségei is hozzájárulnak ezeknek a félelmeknek a felerősödéséhez” – mondta  Remus Ștefureac. Hozzátette, az aggodalmak felkorbácsolásához az is hozzájárult, hogy az utóbbi időszakban bizonyos politikai entitások szavazatszerzés céljából tartós dezinformálási kampányokat bonyolítottak le, hamis orosz narratívákat terjesztve.

Az INSCOP Research igazgatója szerint a társadalom szintjén tetten érhető szorongással magyarázható a NATO-ba és a hadseregbe vetett bizalom magas szintje, illetve az is, hogy miért támogatja komoly többség a román hadsereg felszerelésére fordított kiadások növelését.

Az Informat.ro – INSCOP Research Barométer egy havi rendszerességgel végzett közvélemény-kutatás, amelyet az INSCOP Research készít a Informat.ro hírplatform megrendelésére, a Strategic Thinking Group kutatóintézettel együttműködve.

Az aggodalmakat vizsgáló kutatáshoz az adatgyűjtést 2025. május 26–30. között végezték kérdőíves, telefonos interjú révén (CATI módszerrel). A felmérés összesen 1150, intézményi rendszeren kívül élő, 18 éves és annál idősebb személy bevonásával készült, a romániai társadalmi-demográfiai kategóriáira nézve (nem, kor, foglalkozás) reprezentatív mintán. A hibahatára ± 2,9%, a megbízhatóság 95%-os.

Kiemelt fotó: Adelin Preda / Unsplash

Exit mobile version