- A Ploiești-i Táblabíróság egyik bírája felfüggesztette az Alkotmánybíróság december 6-i döntését az államfőválasztás első fordulójának eltörléséről.
- A Ploiești-i Táblabíróság meglepő döntése nem végleges.
- A felfolyamodványt 5 napon belül véglegesen bírálja el a Legfelsőbb Bíróság és Semmítőszék.
- Augustin Zegrean, volt alkotmánybíró: A Ploiești-i Táblabíróság döntése meggondolatlan, nyilvánvalóan elfogadhatatlan.
Egy precedens nélküli, de végrehajtható döntésben a Ploiești-i Táblabíróság csütörtök délután felfüggesztette az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i határozatát, amely semmisnek nyilvánította az elnökválasztás első fordulóját. A Ploiești-i Táblabíróság meglepő döntése nem végleges.
Advertisment
A felfolyamodvány 5 napon belül beterjeszthető a Legfelsőbb Bíróság és Semmítőszékhez, amely eldönti, hogy melyik bíróság döntése marad hatályban: az Alkotmánybíróságé, amely eltörölte a választásokat, vagy a Ploiești-i Táblabíróságé, amely érvénytelenítette a CCR határozatát.
„Precedens nélküli döntésről van szó. Ez az első alkalom, amikor egy román bíróság döntést hoz az Alkotmánybíróság határozatáról, amely végleges és kötelező érvényű. Valószínűleg több száz olyan bírósági határozat létezik, amely kimondja, hogy az Alkotmánybíróság döntései nem felülírhatók. Ennek ellenére most itt van egy határozat, amelyet első fokon hoztak, és amely hatályos” – mondta el az Aleph Newsnak Toni Neacșu, volt alkotmánybíró.
Ajánlott
Hozzátette, a december 6-i határozat 2. pontjában az Alkotmánybíróság megállapította a választások eltörlését és egy új választási folyamat elindítását. Ezért, ha szigorúan, rigorózusan vizsgáljuk az ügyet, a ploiești-i táblabírósági döntés érvényes, és még ha be is nyújtható ellene egy felfolyamodvány – végrehajtható. Tehát a jelenlegi helyzetben a Központi Választási Irodának figyelembe kellene vennie ezt a bírósági határozatot, és meg kellene állapítania, hogy a Legfelsőbb Bíróság végleges döntéséig nem folytatható az éppen zajló választási tevékenység.
„Nem hiszem, hogy ez bekövetkezik, inkább úgy gondolom, hogy a Központi Választási Iroda figyelmen kívül hagyja ezt a bírósági határozatot, számítva arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság ezt valószínűleg úgyis meg fogja semmisíteni” – mondta Neacșu.
Arra a kérdésre, hogy a Legfelsőbb Bíróság és Semmítőszék mekkora eséllyel törli el a Ploiești-i Táblabíróság döntését, Toni Neacșu úgy nyilatkozott, nagyon nagy ennek az esélye, azonban az addig vezető procedúra eltarthat: noha 5 nap áll a felfolyamodvány beterjesztésére, ez csak a bírói indoklást követően nyújtható be a Legfelsőbb Bíróságra, a bírónak pedig 30 nap áll a rendelkezésére, hogy indoklását megírja. A volt alkotmánybíró ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a bíró átérzi a felelőssége súlyát, és mielőbb kibocsátja az indoklását, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz már akár egy héten belül eljuthasson az ügy. A Legfelsőbb Bíróság valószínűleg semmisnek nyilvánítja a táblabírósági döntést, de ez addig zűrzavart okoz a választási kampány folyamatban.
„Most az a helyzet állt elő, hogy a Ploiești-i Táblabíróság döntése miatt gyakorlatilag bármilyen választási tevékenységet meg lehet támadni a bíróságon” – foglmazott Toni Neacșu.