• Az EU jóváhagyta a 16. szankciós csomagot Oroszország ellen, amely az alumínium importjára és a fantomflotta hajóira vonatkozik.
  • A szankciók célja, hogy gyengítsék Oroszország háborús erőfeszítéseit és támogassák Ukrajnát.
  • Az EU 73 hajót céloz meg, amelyek Oroszország fantomflottájához tartoznak, és amelyeket a szankciók kikerülésére használnak.
  • Trump adminisztrációja tárgyalásokat folytatott Oroszországgal az ukrajnai háború befejezéséről, aggodalmat keltve a európai vezetők körében.

Az Európai Unió új szankciós csomagot fogadott el Oroszország ellen, miközben Donald Trump amerikai elnök nyomást gyakorol az Ukrajna jövőjéről folyó tárgyalásokra, Donald Trump nyomására, a hivatalos ukrajnai jövőjéről folynak a tárgyalások, a Politico szerint.

A csomag, amelyet Oroszország széleskörű inváziójának harmadik évfordulóján fogadtak el, az alumínium importjára, a fantomflotta hajóira és a vegyi anyagok, króm és egyéb, precíziós gépekhez használt anyagok exportjára vonatkozik.

„Az EU teljesíti kötelezettségeit: A külügyminiszterek éppen most fogadták el a 16. szankciós csomagot Oroszország ellen”, mondta Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

Ez mindent érint, a fantomflotta hajóktól a drónokat irányító játékkonzolokig. Most a legszélesebb körű szankcióink vannak, amelyek gyengítik Oroszország háborús erőfeszítéseit,” tette hozzá.

Ez magában foglalja a petrol- és gázfinomítók kiszolgálásának tilalmát, de nem tartalmaz teljes betiltást az orosz cseppfolyósított földgázra vonatkozóan, míg Washingtonnal folynak a lehetséges amerikai LNG-exportok növeléséről tárgyalások.

Trump adminisztrációja tárgyalásokat folytatott Oroszországgal az ukrajnai háború befejezéséről, aggályokat keltve az európai vezetők körében a szankciós stratégiájuk lehetséges hatásait illetően.

Donald Trump politikai nyomása és a folyamatban lévő tárgyalások Ukrajna jövőjéről egy összetett dilemmát vetnek fel: hogyan tartsák fent a határozott álláspontot Oroszországgal szemben anélkül, hogy veszélyeztetnék Ukrajna számára szükséges támogatást.

Oroszország és népe árat fizetnek vezetőjük cselekedeteiért,” írták a Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, António Costa, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatukban, amelyben bejelentették a szankciókat.

„Egy nehéz nemzetközi és geopolitikai környezetben hangsúlyozzuk a transzatlanti és globális szolidaritás fenntartásának fontosságát Ukrajna mellett”, áll a nyilatkozatban.

Citește și