• Az Egyesült Államok határozatlan időre felfüggesztette Románia részvételét a Visa Waiver programban.
  • Ciolacu, Antonescu és Predoiu is elismeri, hogy a román-amerikai kapcsolatok korántsem felhőtlenek.
  • Ilie Bolojan ellenzi Emil Hurezeanu leváltását a külügyi tárca éléről.
  • Ciolacu különmegbízottat küldene az Egyesült Államokba.

Hivatalosan jövő héttől kezdődik az elnökválasztási kampány, azonban a tavaly megszervezett államfőválasztás érvénytelenítése és az új választások kiírását követően két jelöltdosszié megosztó elutasítása után egymást követték a Romániát érintő rossz hírek.

Románia az EU-ban egyedüli országként hibrid rezsim besorolást kapott a 2024-es Demokrácia Indexben, ami azt jelenti, hogy nem működik a demokrácia, a helyreállítási alap kifizetéseit felfüggesztették, a politikai instabilitás miatt a hitelminősítők bóvli kategóriába minősítették vissza az országot, az Egyesült Államok pedig határozatlan időre felfüggesztette Románia részvételét a Visa Waiver programban.

A NATO-tagország, EU határvidék illetve a háborús konfliktusban levő Ukrajnával tőszomszéd Románia komoly problémákkal néz szembe, amelyek az Egyesült Államokkal fenntartott, közvetlen stratégiai partneri kapcsolatát is befolyásolják.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

Marcel Ciolacu miniszterelnök egyenesen úgy nyilatkozott, hogy Románia és az Egyesült Államok kapcsolata tetszhalott állapotban van, majd néhány nappal később már arról áradozott, hogy mennyire értékeli az amerikai kormányt, és mennyire becsüli Donald Trumpot.

Crin Antonescu is arról beszélt, hogy Románia kapcsolata Amerikával megrekedt, továbbá Cătălin Predoiu belügyminiszter, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke is elismerte, hogy a román-amerikai kapcsolatok korántsem felhőtlenek – tette ezt úgy, hogy bizonyos szempontból ő is felelős ennek a kétoldalú kapcsolatnak az alakulásáért.

Marcel Ciolacu a Visa Waiver-ügy kapcsán bűnbakot keresve Emil Hurezeanu külügyminiszter leváltását szorgalmazta, azonban sikertelenül. A román diplomácia vezetője ugyanis nem kíván távozni: a koalíciós egyezség értelmében a külügyi tárca a liberálisoké, Hurezeanu pedig továbbra is pártja töretlen támogatását élvezi, ráadásul az ugyancsak liberális Ilie Bolojan ügyvivő államfő – akinek feladatkörébe tartozik az ország legmagasabb szinten történő képviselete és a nagykövetek kinevezése – sem hátrált ki mögüle.

Ciolacu Andrei Muraru washingtoni nagykövet menesztését is javasolta, viszont a Nemzeti Liberális Párt és Ilie Bolojan ebben az esetben is ellenállt. A miniszterelnök emiatt most egy felemás megoldással igyekszik feloldani a patthelyzetet: egy különleges küldött kinevezésével, akinek az a dolga, hogy közvetítsen Románia és Amerika között. Ennek a különleges küldöttnek, akinek a neve egyelőre nem ismeretes, a román kormány és elnöki hivatal illetve Donald Trump és kormánya közötti kétoldalú kapcsolatban kell közvetítenie.

Kétségtelen, hogy Romániának új alapokra kell helyeznie Donald Trump kormányával a stratégiai partnerséget, hiszen az ukrán-orosz konfliktus kontextusában el kell érnie, hogy az Egyesült Államok ne vonja ki katonáit területéről, sőt szorgalmaznia kell, hogy ez a jelenlét megerősödjön.