• A Trump-adminisztráció csúcsvezetői véletlenül felvettek egy újságírót egy Signal chatcsoportba, ahol egy jemeni katonai beavatkozás részleteiről egyeztettek.
  • Jeffrey Goldberg belső információhoz jutott a húti lázadók elleni légicsapásokról: célpontokról, a bevetett fegyverekről, sőt, még a műveletek sorrendjéről is.
  • Az egyeztetés során Vance azt sugallta, hogy Trump elnök nincs teljesen tisztában a támadás gazdasági és politikai következményeivel.
  • A Trump-adminisztráció tisztségviselői Európát „ingyenélőnek” nevezték a Vörös-tengeri kereskedelem védelme kapcsán.

Döbbenetet váltott ki Washingtonban, hogy nemzetbiztonsági csúcsvezetőik véletlenül háborús terveket osztottak meg egy újságíróval a Signalon, írja a Politico.

A Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó által létrehozott csoportban, amelybe véletlenül Jeffrey Goldberg, a The Atlantic főszerkesztője is bekerült, a Trump-adminisztráció csúcsemberei a jemeni húti terrorista milícia bázisai bombázásának terveit részletezték.

Vance ellenezte a hútik bombázását

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

JD Vance alelnök vonakodott a Irán által támogatott csoport elleni offenzíva folytatásától. Szerinte Amerika hibát követ el, ha bombázza a hútikat, mert nem az Egyesült Államoknak, hanem Európa számára fontosabb a Vörös-tengeri kereskedelem.

„Az Egyesült Államok kereskedelmének csak a 3%-a halad át a Szuezi-csatornán. Az európai kereskedelemnek viszont a 40%-a” – mondta. „Fennáll a kockázat, hogy a közvélemény nem fogja megérteni, miért van szükség a támadásra” – mondta.

Vance ugyanakkor arra utalt, hogy Trump nem érti teljesen a tétet, hiszen a hútik elleni bevetés valójában nem Amerikának, hanem Európának kedvez.

„Nem biztos, hogy az elnök tudatában van, mennyire ellentmondásos ez a lépés az Európával kapcsolatos jelenlegi álláspontjával” – mondta. További kockázat, hogy mérsékelten magas, vagy akár súlyos olajár-emelkedést tapasztalunk”.

Ugyanakkor jelezte, ha konszenzus alakul ki, támogatni fogja a döntést, bár a maga részéről szerencsésebbnek tartaná egy hónappal elhalasztani az offenzívát, hogy elemezhessék annak a gazdaságra gyakorolt hatását, illetve hogy a közvéleménnyel is megértessék fontosságát.

A CIA vezetője, John Ratcliffe SMS-t küldött a csoportnak a Signal Chat-en keresztül, az ebben szereplő információkat azonban Goldberg nem volt hajlandó közzétenni, mondván, hogy hírszerzési műveletekkel kapcsolatos érzékeny információkat tartalmaz, többek között a célpontokról, az Egyesült Államok által bevetendő fegyverekről és a támadási sorrendről szóló információkat is.

Az egyeztetés során Vance és Pete Hegseth védelmi miniszter ugyanakkor az európaiakkal szembeni ellenérzéseiket sem rejtették véka alá, azt sugallva hogy már megint az Egyesült Államoknak kell Európa segítségére sietnie.

Arról viszont nem esett szó, hogy az Egyesült Királyság légi utántöltő repülőgépeinek segítségével tartják az amerikai repülőgépeket a jemeni légterében, ahogy arról sem, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és más NATO-szövetségesek is hadihajókkal védik a kereskedelmi hajókat a húti drón- és rakétatámadásoktól a Vörös-tengeren.

Az is kiderült, hogy az amerikai csúcsvezetés kifejezetten szereti az emojikat: Goldberg szerint Waltz az első sikeres bombázások hírére három emojival reagált: egy öklöt, egy amerikai zászlót és egy tűz emojit küldött kollégáinak.

Marco Rubio államtitkár és a Fehér Ház személyzeti főnöke, Susie Wiles támogató üzeneteket küldtek, Steve Witkoff, a közel-keleti különmegbízott egy imádkozó, egy megfeszített bicepszet ábrázoló és két amerikai zászlós emojival válaszolt. Vance így reagált: „Imádkozom a győzelemért”.