- Az OECD-tagság elismerné, hogy Románia fejlett gazdasággal rendelkezik.
- Bolojan: gyakorlatilag a folyamat felénél tartunk.
- Az OECD-tagország státusz jelentősebb befektetéseket vonzana Romániába.
- Ciolacu: csatlakozásunk évében a GDP akár 7%-kal is nőhet.
- Mathias Cormann, az OECD főtitkárának becslése szerint Románia 2026-ban csatlakozhat.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök meghívására tegnap a Cotroceni Palotába látogattak a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) képviselői. A vendégek a romániai vállalkozói szféra képviselőivel és gazdasági szakértőkkel tanácskoztak a Románia csatlakozása a OECD-hez – a NATO-, az EU- és a schengeni csatlakozás után a legfontosabb országprojekt című konferencián. Bolojan úgy nyilatkozott, tudatában van annak, hogy még sok munkát kell elvégezni a sikeres csatlakozáshoz, amely annak a jele lenne, hogy Románia egy működő gazdasággal rendelkező ország.
Advertisment
„Gyakorlatilag a folyamat felénél tartunk, és köszönöm a már megtett lépéseket. Hiszem, hogy a hátralevő munkát idén és jövőre fenntartható ütemben folytathatjuk, így, ha minden jól megy, a következő időszakban a folyamat végére érünk. Meggyőződésem, hogy nem egy elnök vagy kormány változtatja meg az országot, hanem az országban élő emberek, és a gazdaságot azok a vállalatok is alakítják, amelyek befektetnek. Viszont hiszem, hogy a kormányok és az országvezetők teremtik meg a jólét feltételeit”, mondta Ilie Bolojan a konferencián.
Az OECD-tagság implicit módon elismerné Románia státuszát, mint működő piacgazdaságot és erős demokráciával rendelkező országot, ami pozitívan befolyásolná az országminősítést és a vonzóvá tenné a külföldi befektetők számára. OECD-tagként Románia nagyobb befolyással bírna a globális gazdaságban, helyet kaphatna a globális gazdaság döntéshozóinak asztalánál, fontos információkhoz és szakételemhez szerezne hozzáférést. Mathias Cormann, az OECD főtitkára úgy nyilatkozott, Románia a csatlakozási folyamatot 2026-ra befejezheti.
Ajánlott