- Románia a 6. helyen áll az Európai Bizottság által nyilvánosságra hozott, a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó új költségvetési elosztási terv kedvezményezettjeinek listáján.
- Lengyelország kapja a legnagyobb összeget, 123,3 milliárd eurót, Franciaország 90,1 milliárd euróval, Spanyolország pedig 88,1 milliárd euróval követi.
- A Bizottság 60,2 milliárd eurót különít el Románia számára, ami 13,4 milliárd euróval több, mint a jelenlegi időszakban.
Románia a 6. helyen áll a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó új költségvetési elosztási terv kedvezményezettjeinek toplistáján, amelyet az Európai Bizottság pénteken hozott nyilvánosságra – írja a Ziarul Financiar. Az új költségvetési ciklusban Románia összesen 60,2 milliárd euró támogatást kap, ami 13,4 milliárd euróval haladja meg a jelenlegi költségvetési ciklusban elkülönített összeget. A jelenlegi többéves költségvetési keretben (2021-2027) Románia legtöbb 46,8 milliárd euróban részesülhetett volna.
Az új elosztás szerint Lengyelország kapja a legnagyobb összeget, 123,3 milliárd eurót, amelyet Franciaország követ 90,1 milliárd euróval, majd Spanyolország 88,1 milliárd euróval. Olaszország kis távolságra következi, összesen 86,6 milliárd eurós támogatással, majd Németország, amely gazdasági mérete ellenére mindössze 68,4 milliárd eurót kap. Magyarország összesen 37,7 milliárd euró, Bulgária pedig 22,3 milliárd euró támogatást kap az EU részéről.
A Romániának szánt 60,2 milliárd eurós támogatásból 54,6 milliárdot regionális fejlesztésre, 1 milliárdot migrációra és biztonságra, és 4,6 milliárd eurót a Szociális Klímaalapra kapja, amelynek fő kedvezményezettjei a zöld átmenet miatt sebezhetővé váló háztartások, mikrovállalkozások és a közlekedési szektor.
Az EU az új költségvetési ciklusban a valaha volt legnagyobb összegből gazdálkodhat, a 2028-tól 2034-ig érvényes keretösszeg 636 milliárd euróval haladja meg a jelenlegi keretet. Az új költségvetés emellett szerkezeti változásaival is kiemelkedik: az eddig külön kezelt mezőgazdasági és regionális programjait (Közös Agrárpolitik és a Regionális Fejlesztési Alap) összevonják, és az egyes tagállamokra vonatkozó nemzeti tervekké alakítják – magyarázza az Euractiv.
Létrehoznak egy több mint 410 milliárd eurós Európai Versenyképességi Alapot is a problémákkal küzdő iparágak megsegítésére, amelynek az innovációt és a kutatást kellene ösztönöznie (a kutatásra szánt pénz megduplázódna). Ennek célja a magántőke mozgósítása a közpénzek hatásának maximalizálása érdekében. A teljes költségvetés a közösségi blokk bruttó nemzeti jövedelmének 1,26%-ával lesz egyenlő, jelenleg ez az arány 1,13%-os – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki tervezetét „a legambiciózusabb, stratégiai szempontból legjobb, legrugalmasabb és legátláthatóbb” jelzőkkel írta le.
Ennyi pénzt irányoztak elő az egyes tagállamok számára: