- Bolojan: ha nem csökken a költségvetési hiány, a román állam fizetésképtelenné válhat.
- A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy az adóreformtól függ Románia hozzáférése az EU helyreállítási alapjához.
- A nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések nem növelhetők a jövő évben sem.
- Augusztustól jön a 11 és 21%-os, kétkulcsos adó.
- A 11%-os áfakulcsot a gyógyszerekre, élelmiszerekre, közüzemi szolgáltatásokra, vízszolgáltatásra és csatornázásra, könyvekre, tűzifára, a hőenergiára és a vendéglátóipari szolgáltatásokra fogják alkalmazni.
- A közeljövőben esedékes költségvetés-kiigazításkor csökkenni fog a politikai pártok állami támogatása.
- Bolojan új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
- Két órával növelik a kötelező heti óraszámot a közoktatásban és a felsőoktatásban.
A deficitcsökkentő csomagot ismertető szerdai sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kormányfő kijelentette, hogy az intézkedések nélkül Románia brutális recesszióba kerülhet, írja az Agerpres.
Advertisment
A miniszterelnök elmondta, hogy ha nem csökken a költségvetési hiány, a román állam fizetésképtelenné válhat, a kormány nem tudna hitelt felvenni a pénzpiacokról és nem tudná fedezni a kiadásokat, beleértve a fizetéseket és a nyugdíjakat.
Emlékeztetett arra, hogy az adóreformtól függ Románia hozzáférése az EU helyreállítási alapjához. Uniós források nélkül pedig nem lehetne megvalósítani a nagy infrastrukturális beruházásokat, az autópálya-építéseket és a vasúthálózat korszerűsítését. Emellett Románia adósbesorolása a befektetésre nem ajánlott kategóriába kerülne, ami elriasztaná a külföldi befektetőket – sorolta a kormányfő.
Ajánlott
„Brutális recesszióba kerülnénk, ami állások megszűnésével, magas munkanélküliséggel, a lej masszív leértékelődésével járna, amit jelenleg nem engedhetünk meg magunknak” – jelentette ki a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján Bolojan.
A nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések nem növelhetők a jövő évben sem, augusztustól jön a kétkulcsos adó
Ilie Bolojan kormányfő szerint jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések.
„Átmeneti intézkedésként javasoljuk, hogy a nyugdíjak és fizetések a jövő évben se növekedjenek”- mondta miniszterelnök.
Bolojan bejelentette, hogy a korábbi háromkulcsos helyett augusztus elsejétől kétkulcsos – 11 és 21%-os – áfát (TVA-t) vezetnek be.
A miniszterelnök elmondta, hogy a kedvezményes 11%-os áfakulcsot a gyógyszerekre, élelmiszerekre, közüzemi szolgáltatásokra, vízszolgáltatásra és csatornázásra, könyvekre, tűzifára, a hőenergiára és a vendéglátóipari szolgáltatásokra fogják alkalmazni.
Bejelentette azt is, hogy augusztus elsejétől 10%-kal nő az alkoholtartalmú italok, az üzemanyagok és a dohányáru jövedéki adója.
Csökkenni fog a pártok állami támogatása a költségvetés kiigazításakor
A miniszterelnök szerint a közeljövőben esedékes költségvetés-kiigazításkor csökkenteni fogják a politikai pártok állami támogatását.
„A költségvetés kiigazításakor ezt az intézkedést is meghozzuk, mert mindenkinek hozzá kell járulnia a deficitcsökkentő erőfeszítésekhez” – válaszolta a miniszterelnök az újságíróknak a politikai pártok állami támogatására vonatkozó kérdésére.
Bolojan továbbá azt is bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére. A miniszterelnök elmondása szerint a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végrehajtása érdekében, a pénzügyminiszter javaslatára cserélte le az adóhatóság vezetőségét. Leszögezte: más megközelítésre van szükség az adócsalás felszámolásához és a közpénzek helyes felhasználásának biztosításához, illetve elsikkasztásuk megakadályozásához.
Növelik a kötelező heti óraszámot a közoktatásban és a felsőoktatásban
A miniszterelnök szerint két órával növelik a kötelező óraszámot a közoktatásban és a felsőoktatásban, ez azt fogja jelenteni, hogy a heti 40 órából, amennyit egy tanárnak az iskolában vagy az iskoláért kell dolgoznia, az eddigi 16 óra helyett 18 órát, a 18 óra helyett pedig 20 órát kell majd tanítana.
Bolojan szerint az intézkedés nem érinti a pedagógusok fizetését, de megtakarításokat eredményez. Jelenleg ugyanis az óraadó tanárok óraszáma több mint 30 ezer pedagógusi állásnak felel meg. A kötelező heti óraszámok növelésével azonban felére csökken az óraadó tanárok óráinak száma, és az így megspórolt pénzt a tanügy finanszírozására lehet majd felhasználni.
Kiemelt fotó: Ilie Bolojan hivatalos Facebook-oldala