A romániai fiatalok negyede munkanélküli. Az alacsonyabban képzettek egyre nehezebben helyezkednek el

Románia ismét az első helyek egyikén áll az uniós országok rangsorában, ezúttal a munkanélküli fiatalok számának tekintetében. A fiatalok új generációja úgy tűnik, elutasítja a munkát, és inkább a szülők pénzéből él. Az egyik kritérium, ami a munkavállalásra ösztönözhetné őket, a megfelelő bér lenne, azonban sokuk még akkor is felmond néhány munkahét után, ha sikerül igény szerinti fizetésben megegyezni a munkaadóval.

A 2024-es rangsor szerint 23,2%-kal Románia a harmadik helyen áll a fiatalok körében regisztrált munkanélküliségi ráta tekintetében, az első két helyet Spanyolország (25,8%) és Svédország (23,8%) foglalja el. Ehhez képest az európai átlag 14,6%-os, például Németországban mindössze 6,8%-os arányt mértek.

Az adatok az inaktív fiatalokra vonatkoznak, tehát azokra, akik nem dolgoznak és formális képzésben sem vesznek részt. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint a 15-24 év közötti, nem tanuló fiatalok körében regisztrált munkanélküliségi rátát 2024 utolsó negyedévében 26,3%-ra, míg a felnőttek esetében (25-74 év) januárban 4,2%-ra becsülték (4,5% a férfiak, 3,9% a nők körében).

Úgy tűnik, a fiatalkori munkanélküliségi ráta növekedésének egyik oka az, hogy az iskola és a munkaerőpiac közötti átmenet egyre kiszámíthatatlanabbá vált, az alacsonyabb szinten képzettek egyre nehezebben helyezkednek el.

Exit mobile version