• A diákok tegnap az ösztöndíjak kapcsán tervezett megszorítások ellen tiltakoztak.
  • Az érdemösztöndíjakat osztályonként a 9-es átlagot elérő diákok legfennebb 15%-a kaphatná meg.
  • Az olimpiákon dobogós helyet elérő diákoknak járó kiválósági ösztöndíjak eltörlésére vonatkozó elképzelés is felháborodást váltott ki.
  • A tanárok is tiltakozásra készülnek jövő héten a kötelező óraszám emelésére vonatkozó elképzelés miatt.

Felvonulást tartottak tegnap a diákok és az egyetemisták Bukarestben, az Egyetem térről a Victoria-palota felé vonulva tiltakoztak az Oktatási Minisztérium 2025-2026-os tanévre vonatkozó tervei ellen, melyek szerint jelentősen csökkenne az ösztöndíjalap. Daniel David tárcavezető múlt héten jelentette be, hogy 2025 szeptemberétől a jelenlegi négyből két kategóriájú ösztöndíjat tartana meg az oktatási minisztérium: a szociális ösztöndíjakat és az érdemösztöndíjakat – ez utóbbiak elnyeréséhez a diákoknak minimum 9-es átlagot kell felmutatniuk, további kritérium, hogy osztályonként a diákok legfennebb 15%-a részesülhetne ebben az ösztöndíjban. Ezzel párhuzamosan megszűnnének az olimpiai kiválósági ösztöndíjak.

A diákok a jelenlegi ösztöndíjrendszer megtartása mellett már több online petíciót is indítottak, amelyekben azt kérik, hogy a kormány ne vezesse be az érdemösztöndíjakat esetében az osztályonkénti 15%-os korlátot, illetve tartsa meg az országos és nemzetközi olimpiákon dobogós helyet elérő diákoknak járó ösztöndíjakat.

Mindössze három nap alatt a petíciókat közel 100 000 személy írta alá, ami jól érzékelteti a megszorításokkal kapcsolatos elégedetlenséget.

Ajánlott

K
PATRIOT RENDSZEREKET KAPHAT KIEV
EGYRE MÉLYÜL A BIZALMATLANSÁG
139 LEJJEL LETT KEVESEBB
MEGÚJUL A HADSEREG FEGYVERKÉSZLETE
EGYRE NÖVEKSZIK AZ INFLÁCIÓ

Az egyik, több mint 87 ezer aláírást összesítő petíció kifogásolja az érdemösztöndíjak osztályonkénti 15%-os korlátozására vonatkozó javaslatot. Az aláírók azzal érvelnek, hogy ez az intézkedés hátrányosan érinti a kiváló átlagot elérő diákok egy részét, hiszen megfosztja őket érdemeik elismerésétől. Azt kérik, hogy a minisztérium térjen vissza ahhoz a szabályhoz, amely szerint minden, legalább 9,50 átlaggal rendelkező diáknak érdemösztöndíjat biztosít, és tegyen le a hátrányosan megkülönböztetésre alkalmas 15%-os arány bevezetéséről.

Egy másik petíció az iskolai és egyetemi ösztöndíjakra szánt források csökkentésének kockázatára hívja fel a figyelmet. Az aláírók kérik a jelenlegi ösztöndíjra vonatkozó jogi keret megtartását és a diákösztöndíjak bruttó minimálbérhez való viszonyításának betartását, hangsúlyozva ezeknek az ösztöndíjaknak a fontosságát a hátrányos helyzetű diákok és egyetemisták számára.

A harmadik petíció, amelyet több mint 750-en írtak alá, felhívja a figyelmet az I. és II. fokozatú olimpiai kiválósági ösztöndíjak megszüntetésének kockázatára. Bár ezek az ösztöndíjak az összes ösztöndíj elenyésző százalékát teszik ki, alapvető fontosságúak a nemzeti és nemzetközi olimpiákon díjat nyert diákok kiemelkedő teljesítményének elismeréséhez.

A tervezett megszorítások nemcsak a diákok, hanem a tanáraik körében is elégedetlenséget okoznak: az oktatási szakszervezetek bejelentették, hogy nem értenek egyet a kötelező óraszám emelésére vonatkozó elképzeléssel, ezért jövő héttől nagyszabású tiltakozási akciókba kezdenek. Közölték, négy napon keresztül sztrájkőrséget állnak a kormány, a parlament és a pártok székházai előtt, a tiltakozási akciókra mintegy kétezer pedagógust várnak.