- Romániában alacsony a felsőfokú tanulmányokat végző diákok száma, alig éri el a 22%-ot, ezzel az ország az európai ranglistának az utolsó helyén szerepel.
- Romániában EU-szerte a legalacsonyabbak a lakbérek.
- A felsőfokú diploma hiánya korlátozza a jól fizető állásokhoz való hozzáférést.
Nem olyan rossz Romániában fiatalnak lenni: alacsonyak a lakbérek, a fizetések pedig elegendőek néhány apró örömre, sőt, még félretenni is lehet, derül ki a Ziarul Financiar Gen Z Trends című tanulmányából. De ha az iskolázottsági szintet vesszük figyelemben, a dolgok már nem ilyen rózsásak: a román fiatalok alig 22%-ának van felsőfokú végzettsége, miközben az uniós átlag 42%-os. Ami még szomorúbb, hogy az elmúlt években a diplomás fiatalok aránya 4%-kal csökkent, miközben az uniós átlag 7%-kal nőtt.
Advertisment
Sok fiatalt távol tarthat az egyetemtől a romániai oktatási rendszer elavultsága, az egyetemek alulfinanszírozottsága, a képzések tekintetében a gyenge felhozatal, és a közgondolkodásban ott mocorgó felfogás, miszerint az egyetem nem garancia egy jól fizető munkahelyre. Nem utolsó sorban pénzügyi szempontok is léteznek: bár a felsőfokú oktatás ingyenes, mégis kevesen engedhetik meg maguknak, hogy továbbtanuljanak. A ZF következtetése, hogy ugyan sok szempontból jó dolog Romániában fiatalnak lenni, hosszútávon viszont ez a kijelentés éppen az oktatási rendszer hiányosságai miatt nem állja meg a helyét.