• Ezek a diákoknak soha nem készült kerettanterv vagy tankönyv.
  • Diákok tízezrei morzsolódtak le a 13 éves iskolai időszak során.
  • Nulladik osztályba 157 ezer diákot írattak be, de a középiskoláig csak 123 ezren jutottak el.
  • A próbaérettségin mindössze százezer diák vett részt.
  • Ezek a diákok születésük előtt megjelent tankönyvekből tanultak.

Valószínűleg senkit sem lep meg az a tény, hogy a romániai tanügyi rendszer súlyos, évtizedek óta megoldatlan problémákkal küzd, de talán az nem köztudott, hogy a 12 iskolai év alatt diákok tízezrei morzsolódnak le a rendszerből. A 2012-ben nulladik osztályba lépők lehetnek az elmúlt 35 év áldozati bárányai, hiszen ők egy olyan generáció tagjai, amely soha nem rendelkezett kerettantervvel vagy időben megérkező, új tankönyvekkel. Esetükben a hivatalos statisztikák riasztó mértékű lemorzsolódást mutatnak: 2012-ben 157 ezer diák lépett be a nulladik osztályba, mire ezek a diákok befejezték a 8. osztályt, számuk már alig haladta meg a 140 ezret. Létszámuk a középiskolai évek alatt tovább apadt, 2024-ben már csak 123 ezer diák kezdte el a 12. osztályt, és mindössze százezren vettek részt a márciusban megszervezett próbaérettségin.

Folyamatos problémát képezett ennek a generációnak a tankönyvekkel való ellátása is, hiszen rendre olyan tankönyvekből tanultak, amelyek a 2000-es években, még születésük előtt készültek. És az 2011-es tanügyi törvény hiába írta elő a kompetenciafejlesztésre alapuló oktatás, az iskolák továbbra is a leadott tananyag mennyiségére és nem annak minőségére összpontosítottak.

Ha a hosszútávú hatásokat elemezzük, kiderül, hogy Európa-szerte Románia az utolsó helyen áll a végzettség és a foglalkozás közötti összefüggés tekintetében. Az orvosi, ügyvédi vagy mérnöki szakmákat kivéve a munkáltatók nem tulajdonítanak nagy jelentőséget a végzettségnek, amikor új munkaerőt alkalmaznak.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

„A tanulmányok nem számítanak a toborzás során. Egy programozó végzettségű személy elhelyezkedhet eladóként, egy diplomás mérnök pedig dolgozhat marketingesként. A cégek zöme meg sem kérdezi a jelentkezőktől, hogy milyen diplomával rendelkeznek“ – mondta Bogdan Badea, az eJobs vezérigazgatója a ZF Live-ban.