8%-kal emelkedett a magyar tagozaton végzett diákok sikeres érettségi rátája

Idén érettségizett az első olyan évfolyam, amelyben résztvevő magyar diákok már előkészítős koruktól idegen nyelvként, sajátos tanterv alapján tanulták a román nyelvet, és az érettségi vizsgán is a tantervnek megfelelő, differenciált tételsor kaptak. A végleges érettségi eredmények szerint a sajátos módszerrel zajló oktatás hatékonynak bizonyult: míg 2024-ben a magyar diákok átmenési aránya 12,2%-kal maradt el az országos szinttől, 2025-ben ez a különbség mindössze 5,2%-ra csökkent, emellett az idei érettségi legnagyobb előrelépése a román nyelv és irodalom tantárgyhoz köthető: a magyar tannyelvű osztályok diákjai körében a tavalyi eredményekhez képest 8%-kal emelkedett az átmenési arány.

Ezelőtt tizenhárom évvel, 2012-ben hozzávetőlegesen 8400 diák kezdte el a magyar nyelvű előkészítő osztályt. 2013-ban a magyar 1. osztályosok száma 9300 körül mozgott (akkor volt lehetőség még első osztályba is íratni a gyerekeket), tehát a belépő diákpopuláció mintegy 38%-a érettségizett most sikeresen, közölte Facebook-oldalán Barna Gergő szociológus. Az érettségi vizsgáig eljutók alacsony számát a szociológus a lemorzsolódásnak, a tannyelv-váltásnak és a szakiskola választásának tulajdonítja.

A szociológus a román írásbeli vizsgát sikerrel letevő magyar diákok arányát is ismertette 2021-től kezdődően, amikor a diákok 69%-a ment át, 2022-ben arányuk 73%-os, 2023-ban 71%-os, 2024-ben 72%-os, idén pedig jelentősen magasabb, 80%-os volt.

Az oktatási tárca közlése szerint a székelyföldi megyék közül Maros megyében érettségiztek a legsikeresebben az idei végzősök, 81,8%-os arányban mentek át a vizsgán, a Hargita megyeiek alakítottak a legrosszabbul a három megye közül, itt 75,3%-os az átmenési ráta, a Kovászna megyeieknek pedig a 79,2%-a érettségizett sikeresen. Az óvások utáni, végleges eredmények szerint az országos sikerráta 76,5%-os az idei érettségin.

Exit mobile version