Románia sereghajtó Európában az online hírek és az online videotartalmak követése tekintetében

2024-ben az Európai Unió tagállamainak lakossága intenzíven használta az internetet kulturális tevékenységekre. Az Eurostat által közzétett adatok szerint a tévéműsorok vagy videótartalmak megtekintése számított a leggyakoribb online tevékenységnek: a megkérdezettek 79%-a nézett rendszeresen ilyen típusú online tartalmat. Az online hírek, újságok és magazinok olvasása (70%), zenehallgatás vagy letöltés (65%), valamint a videojátékok vagy azok letöltése (34%) is népszerű tevékenység volt az európaiak körében.

Európa-szerte Hollandiában és Finnországban néznek a legnagyobb arányban videótartalmakat (mindkét országban a lakosság 96%-a) majd Ciprus (94%) következett. Ebben a tekintetben a legalacsonyabb arányokat Romániában (44%), Bulgáriában (55%) és Szlovákiában (63%) mérték.

A felmérés adataiból egyértelműen kirajzolódnak a digitális fogyasztási kultúra eltérései Európa különböző régiói között. Az online hírek, újságok és magazinok olvasása nagyon népszerű tevékenységnek számít Csehországban: az internethasználók 91%-a nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen olvas ilyen internetes tartalmakat. Csehországot Finnország (90%) és Ciprus (89%) követi. Ezzel szemben Románia (50%), Franciaország (56%) és Olaszország (62%) regisztrálta a legalacsonyabb arányokat ebben a tekintetben. Az adatokból az is kiderült, hogy az EU internethasználóinak 36%-a vásárolt legalább egy fajta kulturális terméket vagy szolgáltatást 2024-ben. Ezek közül a legtöbben video streaming szolgáltatásokra (filmekre, sorozatokra vagy sportközvetítésekre – 30%), valamint zenei streaming szolgáltatásokra (21%) fizettek elő.

Az európaiak 16%-a vásárolt valamilyen online kulturális terméket, például könyvet, magazint vagy újságot (16%), és 7% vásárolt e-könyveket vagy hangoskönyveket. Ezek az adatok egyértelműen rámutatnak arra, hogy az európai polgárok egyre nagyobb arányban fogyasztanak digitális kultúrát, azonban az országok között igen jelentős különbségek érhetők tetten az internet kulturális célú felhasználása tekintetében.

Exit mobile version