• A korrupció érzékelési index szerint Románia a 147-ből a 126. helyen szerepel.
  • Finnország, Dánia és Izland a boldogsági rangsor első három helyét foglalja el.
  • A japánok 77%-a szerint a szórakozás elengedhetetlen a boldogsághoz.
  • Románia a boldogság 143 országot magába foglaló ranglistáján a 35. helyen áll.
  • A brazilok 22%-a és az amerikaiak 28%-a tartja fontosnak a szórakozást.
  • A franciák 47%-a helyezi előtérbe a szórakozást a mindennapi életében.

A szórakozás, úgy tűnik, világszerte elengedhetetlen a boldogsághoz. Különböző országok lakói szerint a szórakozás fontos a jólétük szempontjából, de a Statista Consumer Insights tanulmánya jelentős kulturális eltérésekre derített fényt.

A japánok 77%-a a szórakozást az élet három legfontosabb összetevője közé sorolta, míg a franciák körében ez az arány csak 47%-os.

Valójában a kultúra a boldogság kulcsfontosságú eleme. A boldogság nem egy érzelem. A boldogság egy többnyire stabil állapot, amely a mindennapi érzelmeink, kulturális jellemzőink és egészségügyi állapotunk metszetéből áll össze. Így aztán nem véletlen, hogy a boldogság számunkra mást jelent, mint például a japánoknak. A magyarázat nagyon egyszerű: Japán, bár egy nagyon erős gazdaság, munkakultúrája nagyon merev. Ez a kultúra elvárja az emberektől, hogy mindent megadjanak a vállalatuknak, ami az egyén számára igencsak megterhelő. A japán kultúra nem egy barátságos kultúra, a társadalmi kapcsolatok meglehetősen korlátozottak, ezért a szórakozás felértékelődik, mert segít az embereknek kiengedni a gőzt”. magyarázta Romulus Oprică, szociológus.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

A boldogsági rangsor élbolyában levő Dánia vagy Finnország viszonylag individualista társadalmak, amelyek kultúrájára nem jellemzők a nyitott, tág családi kapcsolatok, ahol nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a személyes szabadságra, a független döntés jogára.

A szakember azt is elmondta, hogy a boldogság szintje egyenesen arányos a társadalmi jólét szintjével. „A boldogsághoz több tényező is szükséges, de szerintem a következő három a legfontosabb: a társadalmi bizalom, egy relatíve stabil baráti háló megléte, amelyre az egyén támaszkodhat, és egy olyan társadalom, amely támogatja a egészséges szokások kialakítását, támogatja a sportot, a mozgást és a csoportos összejöveteleket” – összegzett Oprică.