• Az INSCOP-felmérés válaszadóinak 71,3%-a úgy gondolja, hogy Románia elvesztette kulturális identitását az elmúlt évtizedekben.
  • 75,1%-uk szerint a kommunista korszakban készült filmek jobbak voltak, mint a jelenlegiek.
  • 58%-uk szerint az 1989 előtti szórakoztató műsorok jobbak voltak a maiaknál.

Módosultak a kulturális identitásról alkotott felfogások és felerősödött a múlt médiatermékei iránti nosztalgia Romániában, derül ki az INSCOP legfrissebb felméréséből. Az eredmények erre vonatkozóan nemcsak egy széles körű tendenciát mutatnak ki, hanem a válaszokból generációk, képzettségi szintek és jövedelmek közötti különbségek is kirajzolódnak.

Miről árulkodnak a válaszok a nemzeti emlékezet és identitás tekintetében?

Az INSCOP adatai szerint a válaszadók 71,3%-a állítja, hogy Románia elvesztette kulturális identitását az elmúlt évtizedekben, és ez az érzés erősebb az alapfokú végzettséggel és alacsony jövedelemmel rendelkezők körében. Ezzel szemben 24,6% nem tartja elveszettnek az identitást – főleg a 18 és 29 év közötti fiatalok, felsőfokú végzettséggel rendelkezők vagy a nagyvárosok lakói.

A nemzeti identitás kialakulását kutató Lucian Boia történész sokat írt erről a témáról. Szerinte az identitás nem valami égből pottyant dolog, folyamatosan épül és újjáépül, amellett, hogy az oktatási, társadalmi-gazdasági környezet és a múlt nyilvános térben való megvitatása is jelentősen alakítja.

Ajánlott

SOKAK SZERINT 89 ELŐTT JOBBAN ÉLTEK
KEVÉS A KÖZALKALMAZOTT
VISZLÁT, SÖTÉTSÉG HERCEGE!
EGYRE MÉLYÜL A BIZALMATLANSÁG
K
PATRIOT RENDSZEREKET KAPHAT KIEV

Szórakoztatóipar – egykor és ma

A kulturális folyamatokról szóló vita még érdekesebbé válik, ha szórakozásról van szó. A válaszadók háromnegyede (75,1%) úgy véli, hogy a kommunista Romániában készült filmek jobbak voltak, mint a jelenlegiek. Ez a meggyőződés erősebben él az idősek, a vidéki lakosság és a közepes vagy alacsony jövedelműek körében. Mindössze 12,8% tartja gyengébbnek a kommunista filmeket, többségük fiatal, felsőfokú végzettséggel rendelkező, bukaresti lakos vagy magas jövedelmű személy.

A szórakoztató tévéműsorok tekintetében sem más a helyzet: a lakosság 58%-a jobbnak ítéli az 1989 előtti műsorokat a maiaknál. A nosztalgia azokra a közösségekre jellemzőbb, ahol az erőforrásokhoz és az oktatáshoz való hozzáférés korlátozott, míg a fiatalabb generációk és városlakók kritikusabb szemmel néznek a múltra.