Európai vezetők figyelmeztették Donald Trumpot, hogy ne bízzon Putyinban. Oroszország a szankciók eltörlését követeli a tűzszüneti megállapodás elfogadásához

Az európai vezetők figyelmeztették Donald Trumpot, hogy ne bízzon Vlagyimir Putyinban, és ismét helytelenítették az Egyesült Államok tervét, amely a szankciók enyhítését szorgalmazza a tűzszünet megkötése érdekében, írja a POLITICO.

Csütörtökön, a párizsi csúcstalálkozón az európai vezetők nem támogatták az Egyesült Államok álláspontját, miszerint az Oroszország ellen bevezetett szigorú korlátozások enyhítése ösztönözheti Putyint a harcok leállítására.

„A közös véleményünk az, hogy Oroszország játszadozik, Putyin visszatért a régi taktikájához” – nyilatkozta Keir Starmer brit miniszterelnök a csúcs után. „Azt akarjuk, hogy Oroszország vegye komolyabban tárgyalásokra való felhívást – tette hozzá Starmer.

Ezekkel a kijelentésekkel az európai vezetők józanságra intették a Fehér Házat, amely a Kremlel egyre szorosabb viszony kialakítására törekszik, abban reménykedve, hogy rá tudja bírni Vlagyimir Putyin orosz elnököt egy 30 napos tűzszüneti megállapodás aláírására.

Oroszország korábban közölte: ha a szankciókat feloldják, hajlandó elfogadni egy korlátozott tűzszünetet, és 30 napra felfüggeszti az ukrán energiaszolgáltatási infrastruktúra elleni támadásokat és a Fekete-tengeren végrehajtott offenzívákat.

Miközben az Egyesült Államok nyomást gyakorolhat Oroszországra, sok aktív szankció – például az orosz bankok kizárása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből – az Európai Unión keresztül valósul meg.

A Párizsban egyeztető 27 vezető, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Olaf Scholz német kancellár és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, egyetértett abban, hogy nem lazítják a szankciókat addig, amíg nem állapodnak meg a békéről.

Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, reméli, hogy Putyin aláírja a tűzszüneti megállapodást, de ha ez nem történne meg, akkor viszont azt reméli, hogy Trump megérti Oroszország taktikáit és reagál.

„Trump elnök világos választ vár az oroszoktól” – mondta Macron. „Ha kiderül, hogy az oroszok nem hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni, úgy érezheti, hogy becsapták, elárulták, és reagálnia kell”

Bár Macron hangsúlyozta, hogy a csütörtöki csúcstalálkozó az Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok részvételével zajló tárgyalások kiegészítésének tekinthető, továbbra is félő, hogy Európát esetleg kizárhatják a Fehér Ház által folytatott jövőbeli tárgyalásokból.

A csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatón Zelenszkij figyelmeztette Trumpot: előfordulhat, Putyin nem tartja be az Egyesült Államoknak tett ígéreteit.

Zelenszkij bírálta az amerikai küldöttet, Steve Witkoffot, aki elutasította Európa tervét, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába a béke fenntartására, azt mondva róla, hogy „ő egy másik világban él”.

„Nem támadom. Egyszerűen csak különböző realitásokban élünk” – mondta Zelenszkij.

A Párizsban összegyűlt országvezetők megállapodtak abban, hogy Nagy-Britannia és Franciaország vezeti az úgynevezett Készségesek koalíciójának tevékenységét a következő hetekben. Még kérdéses, hogy melyek azok az európai országok, akik készek békefenntartó csapatokat küldeni Ukrajnába, amennyiben békeegyezmény születik.

Ukrajna szövetségesei legközelebb az Ukrajna Védelméért Felelős Kapcsolattartó Csoport (UDCG) keretében, április 11-én találkoznak Brüsszelben, ahol további katonai segítségnyújtásról egyeztetnek. Az UDCG-t korábban az Egyesült Államok vezette, de Donald Trump hatalomra lépését követően a vezetést Berlin és London vette át.

Exit mobile version