• Mario Vargas Llosa Gabriel García Márquez és Julio Cortázar mellett a latin-amerikai irodalom meghatározó generációjának képviselője.
  • Műveit mintegy 30 nyelvre fordították le.
  • Vargas Llosa innovatív regényei világsikert arattak, széleskörű elismertséget hozva számára.

89 éves korában vasárnap elhunyt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom meghatározó alakja. Halálának hírét családja közölte az X-en. Vargas Llosa halála a latin-amerikai irodalom aranygenerációja korszakának végét jelzi, amelynek ő volt az utolsó élő tagja. „Mély szomorúsággal tudatjuk, hogy édesapánk, Mario Vargas Llosa ma békésen elhunyt Limában, családja körében” – írta legidősebb fia, Alvaro egy üzenetben, amelyet testvérei, Gonzalo és Morgana Vargas Llosa is aláírtak.

Az író egészségének romlásáról az elmúlt hónapokban már léteztek híresztelések. Októberben fia, Alvaro azt mondta: „hamarosan betölti a 90. életévét, ez egy olyan kor, amikor kissé csökkenteni kell a tevékenységeink intenzitását”.

Vargas Llosa egy perui középosztálybeli családból származott. A ’60-as és ’70-es évek meghatározó latin-amerikai irodalmi érájának egyik legnagyobb szerzője volt, a kolumbiai Gabriel Garcia Marquez és az argentin Julio Cortázar mellett. Több évig élt Párizsban, 2016-ban ő lett az első külföldi szerző, akit már életében felvettek a tekintélyes Pleiade irodalmi gyűjteménybe. 2021-ben a kiemelkedő értelmiségiek francia akadémiájának tagjává választották.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

Mario Vargas Llosa tavaly költözött Limába, március 28-án ünnepelte 89. születésnapját. Néhány nappal korábban fia, Alvaro három fényképet tett közzé az X-en, amelyeken az író olyan limai helyszíneken látható, ahol utolsó két regényét, az Öt sarok (Cinco Esquinas) és a Le Dedico Mi Silencio című műveit írta. Egyes dél-amerikai értelmiségiek bírálták konzervatív nézetei miatt. Vargas Llosa műveit mintegy 30 nyelvre fordították le.

A család közölte, Vargas Llosa utasításainak megfelelően nem lesz nyilvános temetési szertartás, földi maradványait kívánsága szerint elhamvasztják.

„Az író intellektuális zsenialitása és hatalmas életműve tartós örökség marad a jövő generációi számára” – írta Dina Boluarte, Peru elnöke az X-en.