• Romániában csak minden ötödik személy jár rendszeresen színházba, operába vagy moziba.
  • Egyesek meglepő okokra hivatkozva magyarázzák távolmaradásukat, például azzal, hogy a színház sznoboknak való.
  • Mások a színházjegyek túl magas ára miatt elégedetlenkednek.
  • További panaszok a színházzal kapcsolatban: a produkciók hossza és a közönséges nyelvezet.

A színházak már nem vonzzanak tömegeket. Míg ’89 előtt a színházak a pezsgő kulturális élet helyszíneiként szolgáltak, mostanság már csak kevesen látogatják ezeket az intézményeket.

A kulturális tevékenységekkel kapcsolatos Eurostat felmérések szerint Románia az utolsó helyek egyikét foglalja el az Európai Unión belül: a lakosságnak mindössze a 22%-a jár színházba, operába vagy moziba, ennél rosszabbul csak a bolgárok állnak.

Jó hír viszont, hogy az infrastruktúra állapota egyre javul, hiszen az utóbbi években uniós forrásokból több színházat, kultúrotthont és előadótermet is sikerült felújítani Romániában. Beruházásokat nemcsak nagyvárosokban, például Bukarestben, Kolozsváron és Temesváron valósítottak meg, hanem kisebb települések – Vajdahunyad, Déva vagy Oravicabánya – kulturális intézményeire is jutott pénz.

Míg sokan földrajzi, anyagi, szociokulturális okok miatt nem járnak színházba, vannak olyanok is, akik egészen meglepő okok miatt maradnak távolt: például azért, mert a színház „sznoboknak való”, „túl hosszúak az előadások”, vagy a „produkcióknak vulgáris a nyelvezete”.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK