3500 éves ősi város romjaira bukkantak a régészek Peruban

Ősi város nyomaira bukkantak a régészek Peru északi, Barranca tartományában. A 3500 éves városról, amelyet Peñicónak neveztek el, úgy vélik, hogy kulcsfontosságú kereskedelmi központként szolgált, összekötve a korai csendes-óceáni part menti közösségeket az Andok hegységben és az Amazonas medencéjében élőkkel. A Limától mintegy 200 km-re északra, a tengerszint felett mintegy 600 méter magasan fekvő várost Kr.e. 1800 és 1500 között alapíthatták – nagyjából abban az időben, amikor a korai civilizációk virágoztak a Közel-Keleten és Ázsiában. A kutatók szerint a felfedezés arra is fényt derít, hogy mi történhetett Amerika legrégebbi civilizációjával, a Carallal.

A kutatók által közzétett drónfelvételek egy kör alakú építményt mutatnak a város központjában lévő domboldali teraszon, amelyet kő- és sárépületek maradványai vesznek körül. A helyszínen végzett nyolc évnyi kutatás során 18 építményt tártak fel, a ceremoniális templomokat és lakókomplexumokat is beleértve. A helyszínen lévő épületekben a kutatók rituális tárgyakat, ember- és állatfigurákat ábrázoló agyagszobrokat, valamint gyöngyből és kagylóból készült nyakláncokat fedeztek fel. Peñico közelében található Caral, amelyet Amerika legrégebbi civilizációjaként ismernek el, és amelyet 5000 évvel ezelőtt, Kr.e. 3000 körül alapítottak Peru Supe völgyében.

Peñico „a part menti, a hegyvidéki és a dzsungelben élő társadalmakkal való cserekereskedelem szempontjából stratégiai helyen feküdt” – mondta Dr. Shady a Reuters hírügynökségnek. A múlt csütörtökön tartott sajtótájékoztatón, amelyen bemutatták a felfedezéseket, Marco Machacuay régész, a Kulturális Minisztérium kutatója elmondta, hogy Peñico jelentősége abban rejlik, hogy a Caral társadalom folytatásaként tekinthetünk rá.

Peru Amerika számos, régészeti jelentőségű helyszínének ad otthont, leghíresebb közülük minden bizonnyal az Andokban található Machu Picchu inka romváros és citadella.

Exit mobile version