- Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a minimálbér az EU-ban, 273 százalékkal 814 euróra 2025-ben.
- A bérek emelkedése nincs összefüggésben a rekord költségvetési hiánnyal, amelyet a közszolgáltatásokban regisztrált emelések és a közkiadások okoznak.
- A minimálbér emelése hatékony monetáris politikai eszköz volt, pozitívan hatott a magánszektorra.
Románia 273%-os növekedeséssel első helyen áll a minimálbér tekintetében euróra 2025-ben. Ez a növekedés azonban rekord költségvetési hiány mellett történik. A bérkülönbségek és az európai államok közötti eltérések jelentős kihívást jelentenek.
Advertisment
„Nincs összefüggés, nem létezik közvetlen korreláció a minimálbér emelkedése és a költségvetési hiány között. A minimálbérek legnagyobb része a magánszektorban található, és szinte egyáltalán nincs jelen, amennyire tudom. Pár éve csak 3 minimálbér volt a közszolgáltatásokban, és most úgy gondolom, hogy már egy sincs. Tehát nincs összefüggés a minimálbér emelkedése és a költségvetési hiány növekedése között”, mondta Cristian Hostiuc, a Ziarul Financiar főszerkesztője.
A költségvetési hiányunk növekedése a közszolgáltatásokban történt béremelésekből származik, ahol a legmagasabb bérek találhatóak, amelyek duplája a minimálbérnek. Emellett nőtt a közbeszerzések szintje is, mivel Románia által végrehajtott fegyverbeszerzések a költségvetésben megjelennek, plusz a szükséges beruházási kiadások. Ezeket látjuk a közszolgáltatásokban, kórházakban és más projektekben, amelyek a költségvetési hiányban megjelennek. Hogy ez egy nagy költségvetési hiány, hogy ez egy költségvetési eltérés, hogy a múlt kormányai pénzt szórtak jobbra-balra, ez más kérdés. De nincs összefüggés a minimálbér emelkedése és a költségvetési hiány növekedése között. Végső soron a minimálbér emelése, amely 2012 óta felgyorsult, volt a legjobb és legpozitívabb monetáris politikai eszköz, amit az összes kormány alkalmazott. A legnagyobb minimálbér-emelkedés 2012, 2014 és 2015 körül volt, amikor a költségvetési hiány a legalacsonyabb volt, tette hozzá Hostiuc.