Az elektromos autók gyártására is használt lítium kitermelése kiszárítja Chilében az Atacamát

Az elektromos autókat hajtó lítium bányászata egyre inkább hozzájárul a Chile-i Atacama-sivatag kiszáradásához: a helyiek azzal vádolják a bányászvállalatokat, hogy tönkreteszik az ökoszisztémát.

Az Atacama-sivatagban található a világ legnagyobb lítiumtartaléka, bányászata hatalmas haszonnal jár, hiszen az alkálifém az elektromos autók, laptopok és napelemek akkumulátorainak elengedhetetlen összetevője. Míg 2021-ben a globális fogyasztás 95 000 tonnára volt tehető, 2024-re már 205 000 tonnára duplázódott, és az International Energy Agency becslése szerint 2040-re meghaladhatja a 900 000 tonnát.

A helyiek szerint a bányászat vizet von el a területről, ami a növényzet kiszáradásához és a flamingópopuláció eltűnéséhez vezet – írja a BBC.

Mit mondanak a helyi szakértők a bányászat hatásairól?

Raquel Rodriguez helyi lakos szerint a Vega de Tilopozo vizes élőhely hajdanán zöld volt, most azonban egyre inkább elsivatagosodik. Faviola Gonzalez biológus megfigyelései szerint a lagúnák mérete csökken és egyre kevesebb a flamingó. Sergio Cubillos, a helyi Peine közösség vezetője amiatt neheztel, hogy a sós vízzel történő lítiumkitermelés a víz- és elektromos hálózat teljes cseréjére kényszerítette őket.

A bányászati vállalatok elismerik a lítiumkitermelésnek az élővilágra gyakorolt negatív hatását, ezért olyan technológiákat tesztelnek, amelyek 2031-re 50%-kal csökkentik a sós vízzel történő kitermelést.

Az SQM vállalat olyan technológiákat tesztel, amelyek párologtató medencék nélkül nyernék ki a lítiumot, és újrahasznosítanák a vizet. Valentin Barrera, az SQM Lithium vállalat munkatársa azt nyilatkozta: „Mindent megteszünk, hogy csökkentsük a környezetre gyakorolt negatív hatást, és együttműködjünk a közösségekkel.” A helyiek azonban szkeptikusak, Gonzales pedig arra figyelmeztet, hogy a bányászat az algarrobo fáknak már az egyharmadát elpusztította. A chilei kormány 2030-ra 70%-kal növelné a lítiumprodukciót.

Exit mobile version