• A NATO megkezdi a gyakorlatokat Kelet-Európa Oroszországból érkező támadás elleni védelmének szimulálására.
  • Romániába négyezer katonát küldenek tíz szövetséges országból, többségüket Franciaországból.
  • A NATO harci osztag Romániában zászlóaljról dandárra bővül, tehát ötszörösére nő.
  • Az Egyesült Államok katonái egy részét kivonhatja a térségből.

Májusban és júniusban mintegy 16 ezer, többek között Franciaországból, Németországból, az Egyesült Királyságból, Spanyolországból és Olaszországból származó katona vesz részt abban a Kelet-Európában tartott hadgyakorlatban, amelynek forgatókönyve szerint orosz támadás érte a NATO keleti szárnyát. Romániába több mint négyezer katona érkezik tíz országból, a hadgyakorlatot többnyire a Brassó megyei Nagysinken tartják, ahol a katonák létszáma közel ötezer főre emelkedik, azaz zászlóaljról dandárra bővül. A Brassó megyei helyszín mellett a Galați megyei Smârdan településen is zajlanak majd hadgyakorlatok.

Az Egyesült Államok bejelentette, hogy hazahívja az Európában állomásoztatott 75 ezer katonája egy részét. A visszavonás előtt azonban emelik a katonák létszámát: több mint ötezer amerikai katona csatlakozik a már itt állomásozó 75 ezerhez, és ők is bekapcsolódnak az Európa védelmét szolgáló júniusi hadgyakorlatba.

Június folyamán fontos katonai csúcstalálkozót tartanak Hágában, ahol a főbb kérdéseket fogják megvitatni, azonban valószínűsíthető, hogy az Egyesült Államok nem vonhatja ki teljesen katonáit a térségből. Két nagyon erős indok is létezik, az egyik az Egyesült Államok biztonsági érdekeivel kapcsolatos: Amerikának ugyanis szüksége van az európai bázisokra Európában az arktikus területet ellenőrzése érdekében.

Ajánlott

TEMETÉSI ELŐKÉSZÜLETEK
EGY KORSZAK LEZÁRULT
A KELETI SZÁRNY VÉDELMÉT SZIMULÁLJÁK
NÖVEKVŐ INFLÁCIÓ
A FELSŐFOKÚ VÉGZETTSÉGŰEK 90%-A DOLGOZIK

A másik indok gazdasági szempontokról szól: az Egyesült Államok jelentős összegeket fektetett be az európai bázisokba. Például Romániában, többnyire a deveselui bázisra körülbelül 3 milliárd dollárt költött. Emellett az Egyesült Államok legnagyobb fegyver- és katonai felszerelés-exportja Európába irányul. Tavaly világszerte 380 milliárd dollár értékben adtak el fegyvereket, ezeknek több mint 40%-át európai országok vásárolták meg. Romániában például több mint 14 milliárd dollár értékű szerződéseket írtak alá.