- Ezentúl illegális tartalomnak minősül a közösségi oldalakon terjesztett, megjelöletlen választási propaganda, még akkor is, ha a közlő magánszemély.
- Néhány nappal ezelőtt a BEC több mint 150 személy olyan bejegyzését töröltette, amelyekben az általuk támogatott elnökjelöltet népszerűsítették.
- Például Cristi Danileț bejegyzésének is mennie kellett, mert a BEC úgy ítélte meg, hogy a volt bíró által közölt tartalom politikai reklám.
A Központi Választási Iroda (BEC) keddi közleménye szerint azok a magánszemélyek, akik nem töltenek be választott tisztséget vagy más köztisztséget, de ismétlődő, hangsúlyos módon választási propagandát osztanak meg személyes oldalukon a közösségi médiában, a választók befolyásolására alkalmas politikai szereplőknek minősülnek, és kötelesek megjelölni az említett tartalmakat, ellenkező esetben ezek illegálisnak tekintendők, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
A közlemény előzménye, hogy Nicușor Dan független elnökjelölt a napokban cenzúrával vádolta meg a BEC-et, miután az intézmény több mint 150 személy olyan bejegyzését töröltette, amelyekben az általuk támogatott elnökjelöltet népszerűsítették.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bejelentésére a BEC többek között Cristi Danileț Facebook-bejegyzését is töröltette, arra hivatkozva, hogy a volt bíró által megjelenített tartalom voltaképpen politikai reklám.
A BEC elnöke, Cristinel Grosu bíró által aláírt keddi közlemény felsorolja azokat a tényezőket, amelyek megindokolják az említett magánszemélyek bejegyzéseinek törlését. A közlemény emlékeztet, hogy a 2025-ös elnökválasztások újdonságaként a választási törvény a BEC-et hatalmazza fel az online térben zajló választási propagandával kapcsolatos bejelentések elbírálására, és ennek az intézménynek joga van felszólítani a nagy közösségi platformokat az illegálisnak minősített tartalmak törlésére.
Az intézmény érvelése szerint a korrekt választási folyamat feltétele az ‘igazságos egyensúly’ a véleményszabadság biztosítása, illetve a választók félretájékoztatásának és manipulálásának megelőzése között.
A BEC ugyanakkor emlékeztet, hogy a választási kampány kezdetétől azt a – bíróság által is jóváhagyott – elvet követte, miszerint azok a magánszemélyek, akik nem töltenek be választott tisztséget vagy más köztisztséget, és ismétlődő, hangsúlyos módon választási propagandát osztanak meg személyes oldalukon a közösségi médiában, a választók befolyásolására alkalmas politikai szereplőknek minősülnek, és kötelesek megjelölni az említett tartalmakat, ellenkező esetben ezek illegálisnak tekintendők.
A közlemény szerint a Központi Választási Iroda soha nem töröltetett olyan tartalmakat, amelyek megmaradtak az újságírás vagy a közvélemény tájékoztatásának, illetve a magánvélemény megfogalmazásának keretei között.
Ugyanakkor nem minősítette politikai reklámnak azokat a tartalmakat sem, amelyeket közéleti szereplők jelentettek meg ugyan, de nem kimondottan választásra buzdítanak, hanem valamely jelölt tevékenységének eddigi eredményeiről számolnak be – derül ki a BEC közleményéből.