- Az INSCOP Research felmérése szerint a román állampolgárok közel fele úgy gondolja, hogy nagyrészt az állam felelős jelenlegi helyzetükért.
- A kutatás eredménye szerint mély a bizalmi válság az ország társadalmi és intézményi mechanizmusaival szemben.
- A megkérdezettek közel háromnegyede szerint a rendszer úgy szándékosan úgy épül fel, hogy megakadályozza az állampolgárok boldogulását.
A román állampolgárok közel fele úgy gondolja, hogy nagyrészt az állam felelős jelenlegi helyzetükért – derül ki az Informat.ro – INSCOP Research Barométer II. kiadásából, amelyet június 20-26. között készítettek, írja a Digi 24.
Advertisment
„Az Informat.ro – INSCOP Research Barométer adatai azt mutatják, hogy a meritokráciával kapcsolatos domináns felfogás mélyen erodálódott, a válaszadók több mint 74%-a úgy véli, hogy Romániában a siker inkább a kapcsolatoktól és összeköttetésektől függ, mint a valós kompetenciáktól. Az eredmények szerint mély a bizalmi válság az ország társadalmi és intézményi mechanizmusaival szemben. A rendszer okozta akadályoztatás érzése általános, a felmérésben résztvevők közel 73%-ának az a benyomása, hogy a jelenlegi társadalmi-politikai rendszer szándékosan úgy épül fel, hogy megakadályozza az állampolgárok boldogulását, a társadalmi mobilitást, ettől sokakban felerősödik a foglyul ejtettség érzése és a kilátástalanság” – mondja Remus Ștefureac – az INSCOP Research igazgatója.
A társadalmi méltányosságba vetett bizalom eróziójának legsúlyosabb jele a populizmus felerősödése és a politikai radikalizáció, ami súlyosan kikezdheti a demokratikus berendezkedést, és termékeny talajt teremt a szélsőséges polarizációknak kedvező társadalmi konfliktusoknak” – vélekedett az INSCOP Research igazgatója.
Ajánlott
Az INSCOP felmérés szerint a válaszadók 46%-a teljesen egyetért azzal az állítással, hogy „Úgy érzem, nagyrészt az állam hibás a jelenlegi helyzetemért”, 24,6%-uk többnyire egyetért, 9,7%-uk többnyire nem ért egyet, és 17,3%-uk egyáltalán nem ért egyet ezzel az állítással, 2,4%-a nem tudja, vagy nem válaszolt. Az AUR szavazói, a 45 és 60 év közötti személyek, valamint a vidéki lakosok értenek egyet a legnagyobb arányban ezzel az állítással, míg az USR szavazói, a 30 év alatti fiatalok és a felsőfokú végzettségűek inkább nem értenek egyet.
A megkérdezettek közel fele, 48,2%-a teljes mértékben egyetért azzal az állítással, hogy „Akik Romániában sikeresek, nem feltétlenül a legképzettebbek, hanem azok, akik a legjobb kapcsolatokkal rendelkeznek”. További 25,8% többnyire egyetért, 5,1%-uk többnyire nem ért egyet, és 15,6%-uk egyáltalán nem ért egyet ezzel az állítással. A nem válaszolók aránya a teljes minta 5,3%-a.
A PNL és az USR szavazói, a 30 év alatti fiatalok és az állami alkalmazottak hajlamosak a legnagyobb arányban egyetérteni ezzel az állítással. A PSD és az AUR szavazói, a 60 év felettiek és az alapfokú végzettségűek értenek egyet a legkevésbé.
Arra a kérdésre, miszerint „Úgy érzem, a rendszer úgy épül fel, hogy akadályozza a boldogulásomat” a megkérdezettek 49,5%-a azt válaszolta: teljesen egyetért, 23,3%-uk többnyire egyetért, 8,2%-uk többnyire nem ért egyet, és 16,4%-uk egyáltalán nem ért egyet. A „Nem tudom, vagy nem válaszolok erre a kérdésre” opciót a teljes minta 2,6%-a választotta. Az AUR szavazói, a középfokú végzettségűek, a vidéki lakosok és az állami alkalmazottak nagyobb mértékben hajlamosak egyetérteni ezzel az állítással, mint az átlag. Az állítással az USR és a PSD szavazói, a 30 év alatti fiatalok, az alapfokú végzettségűek, valamint a bukaresti és a nagyvárosi lakosok értenek egyet a legkevésbé.
Az „Úgy érzem, hogy másokat jogtalanul segítenek, míg engem figyelmen kívül hagynak” állítással a válaszadók 38,6%-a ért egyet teljesen, 20,2%-uk többnyire egyetért, 11,3%-uk többnyire nem ért egyet, és 25,4%-uk egyáltalán nem ért egyet. A „Nem tudom, vagy nem válaszolok erre a kérdésre” opciót a teljes minta 4,4%-a választotta.
Az állítással elsősorban az AUR szavazói, a 30 és 44 év közötti személyek, valamint a vidéki lakosok értenek egyet. Az USR szavazói, a felsőfokú végzettségűek, valamint a bukaresti és a nagyvárosi lakosok viszont inkább nem értenek egyet az állítással.
Ugyanakkor a felmérésben résztvevők 54,5%-a teljesen egyetért azzal az állítással, hogy „Úgy gondolom, egyesek sikere egy korrupt vagy igazságtalan rendszer eredménye”, 21,7%-uk többnyire egyetért, 5,5%-uk többnyire nem ért egyet, és 15,2%-uk egyáltalán nem ért egyet. A nem válaszolók aránya a teljes minta 3,1%-a. A 30 és 44 év közötti személyek, a bukaresti lakosok és a magánszektorban dolgozók az átlaghoz képest nagyobb arányban értenek egyet az állítással. A PSD szavazói, a 45 és 59 év közötti személyek, valamint a vidéki lakosok viszont inkább nem értenek egyet.
Az adatgyűjtés június 20-26. között történt, kérdőíves, telefonos interjúk révén, 1150 fő lekérdezésével. A hibahatár ± 2,9%, 95%-os megbízhatósági szint mellett. Az Informat.ro – INSCOP Research Barométer egy havi közvélemény-kutatás, amelyet az INSCOP Research végez az Informat.ro híroldal megrendelésére, a Strategic Thinking Group agytröszttel partnerségben. A társadalmi bizalommal kapcsolatos kérdéscsomagot a Politikai és Közigazgatási Tanulmányok Iskolájának (SNSPA) Kommunikációs és PR Karával partnerségben dolgozták ki.
Kiemelt fotó: Kolozsvár Polgármesteri Hivatala / Facebook