• Eltűnőfélben levő, őshonos, mokány szarvasmarha fajta új egyede született a Marosvásárhelyi Állatkertben.
  • A mokány szarvasmarhák évente 1500 liter kiváló minőségű, akár 4,5%-os zsírtartalmú tejet termelnek.
  • Országszerte csak a Marosvásárhelyi Állatkert állományában található meg a mokány szarvasmarha.

Egy őshonos és rendkívül ritka, a mokány (mocăniţa) szarvasmarha fajtához tartozó borjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben.

A Kárpátokban őshonos szarvasmarha fajta nagyon ellenálló az időjárás viszontagságaival és a zord körülményekkel szemben. A viszonylag kis termetű, sárgás-barnás vagy ólomszínű mokány szarvasmarhák évente 1500 liter kiváló minőségű, akár 4,5%-os zsírtartalmú tejet termelnek, ami példátlan a Romániában tenyésztett, egyéb fajtához tartozó szarvasmarhák esetében.

Országszerte csak a Marosvásárhelyi Állatkert állományában található meg a mokány szarvasmarha, a frissen világra jött egyeddel együtt összesen hat példánnyal rendelkeznek.

Ajánlott

SOKAK SZERINT 89 ELŐTT JOBBAN ÉLTEK
KEVÉS A KÖZALKALMAZOTT
VISZLÁT, SÖTÉTSÉG HERCEGE!
EGYRE MÉLYÜL A BIZALMATLANSÁG
K
PATRIOT RENDSZEREKET KAPHAT KIEV

Az intézmény elkötelezett a fajta megmentése iránt, amelynek egyedszáma a 20. században igencsak megcsappant. Mentése már több mint egy évtizede zajlik, 2014-ben egy magyarországi intézet az Erdélyi-Középhegységből gyűjtötte be az utolsó 17 példányt. A visszatelepítés feltétele egy 100 egyedből álló állományt kitenyésztése, amely révén a fajta ismét meghonosítható a romániai élőhelyeken.

Kiemelt fotó: Marosvásárhelyi Állatkert