- Az erdélyi magyarok hatvan százaléka biztosra mondja, hogy szavaz az államfőválasztáson.
- A biztos szavazók 65 százaléka az RMDSZ által is támogatott Crin Antonescura voksolna.
- A legnagyobb bizalomnak Kelemen Hunor örvend az erdélyi magyarok körében, az EU-s vezetők iránti bizalom az orosz elnök értékeinél alacsonyabbak.
- Korábbi kutatásokkal összehasonlítva nőtt a román kormányba, az Európai Unióba és a NATO-ba vetett bizalom.
- Az erdélyi magyarok 68%-a szerint jót tenne egy erőskezű vezető, akinek nem kell a parlamenttel és választásokkal bajlódnia.
Az erdélyi magyarok hatvan százaléka biztosra mondja, hogy szavaz az államfőválasztáson, és ennek a körnek a 65%-a az RMDSZ által is támogatott Crin Antonescura szavazna – derül ki az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom hétfőn Kolozsváron ismertetett felméréséből – tudósít az MTI.
A mozgalom akciószociológiai munkacsoportja március 22. és április 6. között végzett – közlésük szerint egész Erdélyre kiterjedő, reprezentatív, telefonos megkérdezésen alapuló – közvélemény-kutatást aktuális közéleti kérdésekben. A Csata István és Kiss Tamás szociológusok, valamint Toró Tibor és Székely István Gergő politológusok részvételével elvégzett és a kutatók által finanszírozott felmérés 600 fős mintán készült, hibahatára 3,7 százalékos – közölték a sajtótájékoztatón.
Advertisment
A felmérés a román államfőválasztásokra is kiterjedt, és a megkérdezettek 60,5%-a állította, hogy részt vesz a május 4-i voksoláson, 16,7% azt mondta, valószínűleg elmegy szavazni, 6,7% valószínűleg nem voksol, 9,6% pedig biztosan nem megy el.
A voksukat biztosra mondók 65%-a a bukaresti kormánykoalíció közös jelöltjére, az RMDSZ által is támogatott Antonescura szavazna. A többi jelölt támogatottsága így alakul a körükben: Nicușor Dan bukaresti főpolgármesteré 12, Victor Ponta volt kormányfőé 10, Elena Lasconi USR-elnöké 8%-os.
Ajánlott
A megkérdezettek annak ellenére szavaznának Antonescura, hogy alacsony a volt liberális politikusba vetett bizalmuk. Két százalékuk nagyon megbízik, 27% inkább megbízik, 20% inkább nem bízik, 34% egyáltalán nem bízik meg benne, 17%-uk nem is ismeri.
Egy korábbi, 2013-as felmérés szerint a teljes népesség körében 24%-os volt az Antonescuban inkább bízók, 54%-os az inkább nem bízók aránya. Azért ilyen régi az adat, mert a politikus tíz éven át nem vett részt a közéletben. A pozitív változás az RMDSZ kampányának is tulajdonítható – hangzott el.
A tavalyi államfőválasztásokra vonatkozóan a megkérdezettek 56%-a mondta azt, hogy egyetért az első forduló megsemmisítésével, 61% pedig azzal értett egyet, hogy Călin Georgescut nem engedték indulni idén. A kutatók szerint ez azt mutatja, ha volt is egy Georgescuval szimpatizáló csoport a magyarok között, ez mára már nem mérhető.
A felmérés a többi politikusba vetett bizalmat mérve kimutatta, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök élvezi a legtöbb megkérdezett bizalmát: 28% mondta azt, hogy nagyon bízik, 44% inkább bízik a szövetségi elnökben.
Miután nem csak hazai politikusok voltak a listán, hozzá közelítő támogatottsága Donald Trump amerikai elnöknek van, 13% nagyon megbízik, 17% inkább megbízik benne.
A román politikusok közül Crin Antonescu mellett Ilie Bolojan ideiglenes államfő örvend támogatásnak, utóbbiban a megkérdezettek 5% nagyon, 23% inkább megbízik.
Hasonló a Vladimir Putyin orosz elnök melletti kiállás is, de róla a 27 százaléknyi támogató mellett a megkérdezettek 43%-a azt mondta, egyáltalán nem bízik benne. Az EU-s vezetők iránti bizalom az orosz elnök értékeinél alacsonyabbak.
A felmérés eredményei szerint az erdélyi magyarok többsége az RMDSZ-ben és a helyi önkormányzatokban bízik leginkább. Korábbi kutatásokkal összehasonlítva nőtt a román kormányba, az Európai Unióba és a NATO-ba vetett bizalom. Utóbbi inkább az orosz terjeszkedés miatti félelemmel áll összefüggésben – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A kutatás során a tudománnyal, Ukrajnával szembeni attitűdökre is rákérdeztek. A tudománnyal szembeni bizalmatlanság a koronavírus-járvány óta tovább csökkent. Az erdélyi magyarok csaknem egyharmada szerint „a lényeges kérdésekben a tudomány nem segít” és több mint egyharmaduk inkább „megbízik a hétköznapi emberek, mint a szakértők véleményében” – közölte a Kolozsvári Rádió.
A rádió honlapján továbbá arról ír, hogy az erdélyi magyarok között abszolút többséget képeznek azok, akik szerint a háborút „Ukrajna és a nyugati országok provokálták ki azzal, hogy Ukrajna túl közel került a NATO-hoz” – derül ki a kutatásból. Emellett 72 százalékra nőtt azok aránya akik szerint Ukrajnát nem kellene felvenni az EU-ba.