- Putyin szerint Donald Trump komolyan gondolja Grönlanddal kapcsolatos terveit
- A politikai feszültségek ellenére Oroszország nyitott az Egyesült Államokkal kereskedelmi kapcsolatok folytatására az északi sarkköri régióban.
- Szerinte az Egyesült Államok geostratégiai szempontból érdekelt megerősíteni pozícióját a természeti erőforrásokban gazdag északi sarkkörön.
Murmanszkban, az északi sarkkörön túli legnagyobb városban Vlagyimir Putyin elnök megígérte, hogy „megerősíti Oroszország globális vezető pozícióját az Arktiszon”, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy „a régióban zajló geopolitikai verseny” fokozódik – írja a BBC.
Advertisment
Az orosz Arktisz Fórumon elmondott beszédében Putyin kitért Donald Trump Grönland megvásárlására vonatkozó ötletére is, azonban egyáltalán nem kritizálta amerikai kollégáját. Ez pedig sokatmondó abban a kontextusban, hogy a Fehér Ház és a Kreml megpróbálja újjáépíteni a kapcsolatait. „Röviden, Amerika Grönlanddal kapcsolatos tervei komolyak” – jelentette ki Putyin elnök Murmanszkban elmondott beszédében.
„Ezeknek a terveknek nem új keletűek, mély történelmi gyökerekre tekintenek vissza. Egyértelmű, hogy az Egyesült Államok továbbra is szisztematikusan érvényesíteni fogja geostratégiai, katonai-politikai és gazdasági érdekeit az Arktiszon. Ami Grönlandot illeti, ez két konkrét ország problémája. Semmi köze hozzánk” – jelentette ki Putyin.
Joe Biden elnöksége idején azonban Moszkva és Washington sűrűn kritizálták egymást. Ma az orosz vezetők nyíltan beszélnek az Egyesült Államok és országuk közötti gazdasági együttműködés lehetőségéről a természeti erőforrásokban gazdag sarkvidéki régióban. „Nyitottak vagyunk arra, hogy megfontoljunk különféle befektetési lehetőségeket, amelyeket az Egyesült Államokkal együtt valósíthatunk meg bizonyos ágazatokban” – mondja Kirill Dmitrijev, Putyin elnök külföldi befektetésekért és gazdasági együttműködésért felelős küldötte.
Dmitrijev, aki az Orosz Közvetlen Befektetési Alap ügyvezető igazgatója is, már tárgyalt amerikai tisztviselőkkel. „Nyitottak vagyunk a sarkvidéki befektetési együttműködésre. Ez logisztika vagy akár más, Oroszország és az Egyesült Államok számára egyaránt előnyös területen is létre jöhet. A gazdaságra és a befektetésekre összpontosítok, politikai kérdéseket nem kívánok kommentálni, de azt elmondhatom, hogy nagyon jó párbeszédet folytatunk és úgy gondolom, fontos, hogy az Egyesült Államok megpróbálja megérteni Oroszország álláspontját.”
Moszkva magabiztosnak tűnik, hogy sarkvidéki régióban és egész Oroszországban lefolytatott jövedelmező üzletekre vonatkozó ígéretekkel sikerül meghódítani Washingtont. Ez a bizalom érthető, tekintettel arra, hogy magas rangú amerikai tisztviselők fenntartások nélkül visszhangozzák a Kreml nézeteit az ukrajnai háborúval és Európával kapcsolatban.